پنج شنبه ۰۸ تیر ۱۳۹۶ ۲۱:۴۵
در یادداشتی از ابوذر گوهری انجام شد؛
بررسی ابعاد مختلف پنجمین سفر رسمی نخست‌وزیر هند به آمریکا

استاد دانشگاه امام صادق(ع)، در یادداشتی ابعاد مختلف پنجمین سفر رسمی نخست‌وزیر هند به آمریکا را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش دانشجویی و فرهنگی؛ ابوذر گوهری استاد دانشگاه امام صادق(ع) در یادداشتی ابعاد مختلف پنجمین سفر رسمی نخست‌وزیر هند به آمریکا را مورد بررسی قرار داد.

متن این یادداشت به شرح ذیل می‌باشد:

پنجمین سفر رسمی نارندرا مودی نخست‌وزیر هند به آمریکا و اولین دیدار رسمی با ترامپ پس از سه تماس تلفنی، برای دو طرف از ابعاد مختلف حائز اهمیت است. در نگاه نخست این سفر با توجه به ترکیب همراهان مودی بیانگر ارزش اقتصادی آن است. رویکرد شخصی معطوف به تجارت ترامپ و فقدان نگاه استراتژیک وی نسبت به اوباما نیز به این امر کمک کرده است. مودی به دنبال افزایش حجم تجارت دوجانبه از ۱۱۵ میلیارد دلار فعلی است و ترامپ نیز خواهان حذف موانع تجارت عادلانه طرفین و نیز کاهش کسری موازنه تجاری ۳۱ میلیاردی آمریکا در تجارت دوجانبه است. هر دو رهبر که وجهه ملی‌گرایانه و پوپولیستی دارند به دنبال ایجاد اشتغال داخلی بوده و تلاش می‌کنند تجارت دوجانبه را محملی برای این امر قرار دهند حتی اگر تجارت در حوزه نظامی باشد. در این راه فروش پهپاد به هند به ارزش دو میلیارد دلار –  طی اقدامی بی‌سابقه خارج از حوزه ناتو – عاملی برای تشکر علنی ترامپ ازمودی در محوطه کاخ سفید بود.
علاوه بر مسائل تجاری، هدف مهم دیگر سفر نخست‌وزیر هند به واشنگتن، تعامل مستقیم با مقامات دولت جدید آمریکا جهت درک بهتر و شفاف شدن مواضع آن‌ها در امور منطقه‌ای و بین‌المللی است. موضع آمریکا در قبال مسئله افغانستان و ثبات این کشور و میزان نقشی که قرار است آمریکا در این راستا ایفا نماید-خصوصاً با توجه به مسئله رقیب دیرینه یعنی پاکستان- برای دهلی اهمیت استراتژیک دارد. همچنین اقدامات چین به‌عنوان رقیب مشترک واشنگتن-دهلی، با توجه به نزدیکی اخیر پکن- واشنگتن از دغدغه‌های دیگر مودی است. همچنین مواضع ترامپ در حوزه پاسیفیک نگرانی‌هایی برای هند ایجاد کرده است؛ هرچند این کشور در حوزه تجاری از خروج آمریکا از پیمان ترانس پاسیفیک حمایت می‌کند و این خروج را عاملی برای تنظیم مجدد روابط و انعقاد توافقات بیشتر با آمریکا می‌داند، اما ابهام رویکرد کلان ترامپ باعث نگرانی دهلی است.
هند امیدوار است بتواند همکاری‌های تجاری دوجانبه را به حوزه ژئوپلیتیک و استراتژیک تسری دهد امری که در صورت عدم پاسخ مناسب از سوی ترامپ، احتمالاً باعث تمایل بیشتر دهلی به سمت اروپا خواهد شد.