سه شنبه ۰۶ تیر ۱۳۹۶ ۱۵:۰۰
باحضور اعضاء هیأت أمناء‌جامعه الامام الصادق(ع) و اعضای هیأت علمی دانشگاه امام(ع)؛
پیش نشست بررسی عملکرد دانشگاه امام صادق(ع) در خصوص راه بردهای ابلاغی مقام معظم رهبری برگزار شد

پیش نشست بررسی و نقد عملکرد دانشگاه امام صادق(ع) در خصوص اسناد راهبردی ابلاغ شده از جانب رهبر معظم انقلاب باحضور اعضاء هیأت أمناء‌جامعه الامام الصادق(ع)،اعضای هیأت علمی دانشگاه امام(ع) ومدیران بخش های مختلف دانشگاه برگزار شد

به گزارش دانشجویی و فرهنگی؛ در خردادماه سال ۱۳۹۴ همزمان با تعیین اعضای جدید هیئت امنای جامعه‌الامام‌الصادق(ع) توسط مقام معظم رهبری، سندی ۱۲ بندی ابلاغ شد؛ این راهبردهای ابلاغی را می توان در حقیقت سند و نقشه راه تحول علوم انسانی و اعتلای معارف اسلامی کشور در دانشگاه امام صادق(ع) دانست که در دیدار غدیر سال ۸۴ معظم له با اعضای دانشگاه امام صادق(ع) مورد اشاره  قرار گرفته بود.

حال با گذشت ۲ سال از ابلاغ راهبرهای رهبری روز گذشته ودر سالگرد این ابلاغیه پیش نشست بررسی و نقد عملکرد دانشگاه امام صادق(ع) در خصوص اسناد راهبردی در دانشگاه امام صادق(ع) با حضور اعضاء هیأت أمناء‌جامعه الامام الصادق(ع)،اعضای هیأت علمی دانشگاه امام(ع) ومدیران بخش های مختلف برگزار شد.

 

در ابتدای این جلسه که با اجرای آقای دکتر حمزه‌پور، عضو محترم هیأت علمی دانشکده معارف اسلامی و مدیریت برگزار گردید، جناب آقای حمیدیا سرپرست اداره کل طرح و برنامه ضمن ارائه گزارش مبسوطی از مراحل تدوین اسناد بالادستی دانشگاه، اقدامات انجام شده در راستای راهبردهای ۱۲ گانه ابلاغی مقام معظم رهبری و برنامه‌های آتی را شرح داد.
وی با مرور بند به بند راهبرد‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، اقدامات انجام شده در هر محور را بر شمرده و برنامه‌های سال آینده هر یک از بخش‌های ستادی و صفی شامل معاونت‌ها و دانشکده‌ها را تبیین کردند.

آقای حمیدیا هم‌چنین با دعوت از اعضای محترم هیأت علمی از ایشان خواست تا درکارگروه‌های مشخص شده در راستای برنامه‌ریزی و اجرای راهبردهای ابلاغی مشارکت داشته باشند.

در ادامه برنامه، چند تن از استادان دانشگاه امام صادق علیه‌السلام از واحد برادران و پردیس خواهران نکاتی را بیان فرمودند.

دکتر زاهدی، معاون محترم آموزشی و تحصیلات تکمیلی پردیس خواهران به عنوان اولین سخنران، با اشاره به توان علمی بالای دانشجویان دانشگاه و قوت علمی محصولات علمی تولید شده در دانشگاه اعمّ از پایان‌نامه‌ها و مقالات علمی، تربیت نیروی درجه یک ولایی را یکی از مهم‌ترین نیازهای جامعه دانست. وی هم‌چنین عدم نیازسنجی برای تأسیس رشته درحوزه علوم انسانی اسلامی را یکی از اشکالات در حوزه آموزش عالی دانست و تجربه پردیس خواهران در تأسیس رشته‌های مورد نیاز جامعه را به عنوان الگویی در جامعه علمی کشور بیان کرد.

دکتر سید مجتبی امامی، عضو هیأت علمی گروه مدیریت دولتی سخنران بعدی این مراسم بودند، ایشان برنامه‌ راهبردی را بدون توجه به نگرش راهبردی امر محالی دانست که به نتیجه نخواهد رسید. دکتر امامی با اشاره به بیانیه رسالت، اهداف کلان و راهبردهای ابلاغی مقام معظم‌رهبردی، وظیفه دانشگاه را ایجاد تحول، یعنی ایجاد و اشاعه دانشگاه اسلامی برشمرد. دانشگاهی که همه فعالیت‌هایش بر مبنای یک رویکرد و نگرش مشخص است. عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام بیان کرد که ممتاز بودن اولین قدم مرجعیت  بوده و خروج از چنبره تقلید، پرهزینه است که برای نیل به اهداف باید این هزینه‌ها را داد.

در ادامه مراسم خانم دکتر ایزدی مدیر گروه حقوق پردیس خواهران در سخنانی شبهات مختلف در جامعه و گسترش فضاهای مجازی را یادآورشد و وظیفه دانشگاه را رفع این شبهات دانست. وی تأکید کرد بند اول ابلاغیه مقام معظم رهبری زیرساخت بقیه‌ی موارد است که باید بر محور ولایت محوری مورد توجه قرار بگیرد.
دکتر ایزدی، با اشاره به اینکه که دانشجویان فرزندان آموزشی استادان هستند، ایمن سازی این فرزندان از خطرات را در پرتو نگاه علمی و دقیق به علوم انسانی از جمله وظایف اساتید برشمرد

بعد از ایشان دکتر عیوضلو، عضو هیأت علمی دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد نیز عدم وجود معاونت توسعه‌ای را یکی از ضعف‌های دانشگاه دانسته و افزود که دانشگاه باید به سمت خلق ارزش برود، برنامه‌هایش را به گونه‌ای سامان دهد که به اجرا نزدیک باشد تا دانشگاه درآمدزا بوده و خلق ارزش کند. وی رمز موفقیت دانشگاه را عدم وابستگی به بودجه دولتی برشمرده و تأکید کردند که برای پایداری، باید خودکفا باشیم.

سخنران بعدی مراسم خانم دکترعظیم زاده اردبیلی عضو هیأت علمی پردیس خواهران بود که با اشاره به اینکه کلمه راهبرد در واقع حرکتی آگاهانه برای رسیدن به وضع مطلوب است، بررسی نقاط ضعف و قوت و فرصتها و تهدیدها را مهم ارزیابی و تلاش برای رفع تهدیدات و استفاده از فرصتها را از وظایف دانشگاه عنوان نمود. ایشان کندی حرکت به سوی مرجعیت علمی را یادآور شده و پپیشنهادهایی را برای شایسته‌گزینی، ارزیابی کارکنان بر اساس عملکرد، بهبود نظام دانشگاه بر اساس تولید علم کیفی و نظارت بر اجرای دقیق قوانین ارائه نمود.

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین دکترمصباحی مقدم عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام درسخنان کوتاهی مسئله محوری در مسائل پژوهشی را نیاز امروز جامعه عنوان و با اشاره به سابقه تدریس پژوهش‌محور توجه به اولویت‌ها در پژوهش‌ها را خواستار شد.

همچنین حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید علی حسینی توجه به صورت و سیرت را به عنوان دو رکن هر برنامه مهم تلقی و عنوان کرد اگر صورت یک امر به سمتی باشد، تمامی ماهیت آن نیز به آن سمت و سو خواهد رفت. دکتر حسینی هم‌چنین توجه به فقه‌های مضاف را از اولویت‌ها دردانشگاه الهیات معارف اسلامی و ارشاد بیان نمود که با توجه به اسنادبالادستی در حال اجرا می‌باشد.

پس از بیان نظرات استادان و اعضای هیأت علمی دانشگاه، حجت الاسلام و المسلمین دکتر مهدوی کنی رئیس دانشگاه امام صادق علیه‌السلام به عنوان آخرین سخنران جلسه ضمن گرامیداشت یاد و نام شهید دکتر احسان آقاجانی معمار، دیدگاه‌های خود را بیان کردند.  ایشان با اشاره به سوابق طولانی رویکرد کلان در دانشگاه، به بیان سابقه تدوین اسنادبالادستی دانشگاه پرداخته و جلسه امروز را در راستای تلاش ۱۷ ساله دانشگاه در برنامه‌ریزی و طرح اسناد کلان عنوان نمودند.  ایشان تأکید کردند: دانشگاه امام صادق علیه‌السلام ، دانشگاهی هدف محور است  و با توجه به همین نکته ضروری است تا شاخص‌هایی  برای ارزیابی فعالیت‌ها تدوین گردد.

رئیس دانشگاه امام صادق علیه‌السلام در ادامه همکاری، استادان دانشگاه در تهیه و اجرای اسنادبالادستی را مهم ارزیابی نموده و از همه اساتید خواستند تا در این امر مهم مشارکت نمایند. تربیت نیرو و تولید علم انسانی اسلامی دو هدف کلی دانشگاه در بیان دکترمهدوی کنی بود. ایشان با اشاره به اسناد بالادستی دانشگاه ایجاد فرهنگ تحول در ذهنیت همه اعضای دانشگاه را امری ضروری و مورد توجه دانست و آماده کردن فضای دانشگاه برای ایجاد تحول و پذیرش هزینه‌های ناشی از آن را از وظایف همه استادان و اعضای هیأت علمی دانشگاه دانست.

رئیس دانشگاه ضمن تقدیر از زحمات اداره کل طرح و برنامه، از سرپرست این اداره به عنوان نیروی جوان و متخصص در حوزه آموزش عالی نام بردند که در حال حاضر به نمایندگی از دانش‌آموختگان و همه مدیران پیشین این مجموعه، در حال نقش‌‌آفرینی هستند.

ایشان تأکید کردند: الان دارد خیلی کار میشود، لذا ما در گفتگو با هم روحیه هم دیگر را ضعیف نکنیم. فرصت را اگر ما با تنش در درون بگیریم، به عنوان کسانی که نیازمند به ولی از بیرون هستند، منتظر نصب ولی از بیرون برای خودتان باشد.

خیلی از آدم هایی که اینجاهستند خودشان اولیاء بیرون اند. مشکل ما در این جا تراکم مدیر هست و آدم ها همدیگر را خنثی دارند میکنند. من خواهشم اینست که قدری همگرا تر شده و از حالت جزیره ای خارج شویم.

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی کنی درپایان بیانات خود ضعف در بیان و ارائه تحول را یکی از نقاط ضعف دانشگاه دانست و خواستار رفع آن شد.