دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ ۰۹:۰۰
در یادداشتی از قائم مقام معاون دانشجویی و فرهنگی بیان شد؛
نکاتی پیرامون دیدار سالانه دانشجویان با رهبر معظم انقلاب

مهدی مشفق، قائم مقام معاون دانشجویی و فرهنگی، در تک‌نگاشت کانال تلگرامی تازه تأسیس خود (نافذ) پیرامون دیدار سالانه دانشجویان با رهبر معظم انقلاب نکاتی را بیان کرد.

به گزارش دانشجویی و فرهنگی؛ مهدی مشفق، قائم مقام معاون دانشجویی و فرهنگی، در تک‌نگاشت کانال تلگرامی تازه تأسیس خود (نافذ) پیرامون دیدار سالانه دانشجویان با رهبر معظم انقلاب نکاتی را بیان کرد.

متن این یادداشت به شرح زیر است:

بسم الله
در مورد دیدار سالانه دانشجویان با رهبر معظم انقلاب نکات زیر قابل توجه هست:

  • بیانات رهبر فرزانه حاوی نکات ارزشمند متعددی است که ضروری است از سوی دانشجویان به طور جد مورد بازخوانی قرار گیرد. دوستان لطفا به متن کامل بیانات معظم له مراجعه کنند، شنیدن گزینشی بیانات، فهم ناقصی ایجاد می‌کند
  • مرور نظام سلطه و دوگانه‌های ایجاد شده توسط آن، از محورهای اصلی بیانات ایشان بود
  • تأکید بر کارآمدی نظام و ایجاد امید و انگیزه برای حرکت به سوی آرمان‌ها و اهداف؛ نیاز به تأکید نیست که مهلک ترین سم برای یک ملت، ناامیدی هست
  • مأیوس نشدن از شکست‌های مقطعی و حضور و بروز جدی در همه صحنه‌ها
  • تأکید بر علم‌اندوزی و تولید علم
  • توجه به مقوله استقلال در همه ابعاد آن

اما شاه بیت بیانات، فرازی بود که از آن به آتش به اختیار تعبیر شد. تفاسیر مختلفی در دو روز گذشته در مورد این اصطلاح انجام شده  که بنده قصد تکرار ندارم، آنچه از نظام فکری و مدیریتی رهبر انقلاب  برداشت می‌شود این است که ایشان قویا معتقد به نظام‌سازی و پرهیز از هرج و مرج هستند، لذا بیان ایشان را تعارض  با دستگاه‌های اجرایی برداشت کردن، اجحاف هست.
مخاطب ایشان تشکل‌های دانشجویی بودند و این بیان در حوزه مسائل و  مشکلات فرهنگی ایراد گردید، ایشان از دانشجویان می‌خواهند در برابر هجوم فرهنگی، منتظر برنامه‌‌ریزی‌ منفعلانه یا ایستا از سوی ستاد‌های عریض و طویل اداری  نباشند، بلکه با تحلیل و بصیرت و برنامه‌ریزی و به صورت خودجوش اقدام کنند. عین کلام ایشان این است: «من به همه‌ی آن هسته‌های فکری و عملیِ جهادی، فکری، فرهنگی در سرتاسر کشور مرتّباً میگویم: هرکدام کار کنید؛ مستقل و به‌قول میدان جنگ، آتش‌به‌اختیار. البتّه در جنگ، قرارگاه مرکزی وجود دارد که دستور میدهد، امّا اگرچنانچه رابطه‌ی قرارگاه ‌قطع شد یا قرارگاه عیبی پیدا کرد، اینجا فرمانده دستورِ آتش‌به‌اختیار میدهد. خب شما افسرهای جنگ نرمید -قرار شد شما افسران جوان جنگ نرم باشید- آنجایی که احساس میکنید دستگاه مرکزی اختلالی دارد و نمیتواند درست مدیریّت کند، آنجا آتش‌به‌اختیارید؛ یعنی باید خودتان تصمیم بگیرید، فکر کنید، پیدا کنید، حرکت کنید، اقدام کنید»
در مباحث مربوط به سیاستگذاری و استراتژی مفهومی به نام «استراتژی در اقدام یا عمل» داریم، به این معنا و مفهوم که بهترین استراتژی، همان است که در میدان عمل و بر اساس موقعیت اتخاذ می‌شود.
بخواهیم یانخواهیم، فرهنگ امری است مردمی و خودجوش. با آیین نامه و دستورالعمل و حکم و ابلاغ اتفاقی نمیفتد.

  • نکته آخر که باید متذکر شد این است که در عرصه فرهنگ باید ایجابی کار کرد، برای اقدام سلبی نهادهای متولی وجود دارد، لذا نباید اسیر بازی روانی ایجاد شده توسط دشمنان شد، حوزه فرهنگ همیشه آتش به اختیار بوده است.

همانطور که آقا فرمودند آینده روشن است.

 

گفتنی است؛ علاقه‌مندان می‌توانند با عضویت در کانال تلگرامی نافذ از سایر تک‌نگاشت‌های مهدی مشفق بهره‌مند شوند.