جمعه ۱۹ خرداد ۱۳۹۶ ۰۹:۳۰
دومین کارگاه تجربه سینمایی با حضور دکتر ایوبی
حکمرانی فرهنگ و تجربه های سکان دار پیشین سینمای ایران

دومین کارگاه تجربه تخصصی«حلقه سینمایی مرکز رشد» با دکتر «حجت الله ایوبی»، رئیس سابق سازمان سینمایی و از فارغ التحصیلان سابق دانشگاه امام صادق(علیه السلام) سه شنبه ۱۶ خردادماه برگزار شد.

دکتر ایوبی که از سال ۱۳۸۰ به شکل جدی در حوزه مدیریت فرهنگی کشور در پست های گوناگون همچون ریاست «مؤسسه فرهنگی سازمان اکو» و «رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فرانسه» حضور داشته، در این نشست به بیان دغدغه های محوری خود در عرصه مدیریت فرهنگی کشور با تأکید بر تجربه اخیر خود به عنوان سکان دار سینمایی کشور(از شهریور ۹۲ تا اسفند ۹۵) پرداختند.

به باور ایشان، مهم ترین مسئله کشور در حوزه مدیریت فرهنگی و به تبع حوزه هنر و سینما، چگونگی مناسبات دولت با هنر و اصحاب فرهنگ و هنر است. نحوه برخورد موثر دولت با هنر و هنرمند و مدل بهینه و اثربخش حمایت و تقویت از آثار فرهنگی و هنری در کشور چالش بزرگ حکمرانی در عرصه فرهنگ از نگاه دکتر ایوبی بود. ایشان ضمن تقریر دیدگاه های مختلف در حوزه نسبت دولت و هنر در سده معاصر، به تجربه برخی کشورهای پیشرو در این حوزه همچون فرانسه اشاره کردند و پاشنه آشیل سینمای کشور را مسئله نحوه و چگونگی حمایت های دولتی دانستند.

در ادامه ایشان به شرایط سینمای کشور در سال ۱۳۹۲ و چگونگی پذیرش مسئولیت سازمان سینمایی پرداخته و با تشریح مسائل و مشکلات سینمای کشور در آن برهه، به اقدامات وبرنامه های خود در ورود به سازمان سینمایی پرداختند. از جمله برنامه هایی که ایشان به تشریح ابعاد آن در حوزه مدیریت سینمایی کشور اشاره کردند عبارت بود از: بازگشایی خانه سینما، چالش مخاطب در سینما و اقدامات تشویقی برای افزایش مخاطبان سینما، دیجیتال کردن سینماهای کشور، مدرسه ملی سینمای ایران، راه اندازی گروه هنر و تجربه، ورود نسل جوان به دنیای فیلمسازی و…

در انتها نیز ایشان به پرسش های تخصصی اعضای حلقه سینمایی مرکز رشد در مورد مسائل سینمای ایران در طی چهارسال گذشته پاسخ دادند و از اقدامات و نیازهای آتی سینمای ایران برای ادامه مسیر رونق و شکوفایی اش سخن گفتند.

 

کانال جامع مرکز رشد