جمعه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۵:۰۰
احمد بخشایش در گفت‌وگو با «تهران پرس» مطرح کرد؛
حمله و به چالش کشیدن نظام، استراتژی روحانی در مناظره سوم/ رئیسی و قالیباف پیروز احتمالی مناظره

استاد دانشگاه امام صادق گفت: مناظره سوم برای آقای روحانی بسیار سخت خواهد بود. در مناظره سوم که مباحث حول محور مسائل اقتصادی است، دست آقای روحانی خالی است.

احمد بخشایش اردستانی، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی «تهران پرس» در خصوص رویکرد و عملکرد احتمالی حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان در آخرین مناظره تلویزیونی، اظهار کرد: مناظره سوم برای آقای روحانی بسیار سخت خواهد بود. در مناظره سوم که مباحث حول محور مسائل اقتصادی است، دست آقای روحانی خالی است و آقایان قالیباف و جهانگیری می توانند در این عرصه حرفی برای گفتن داشته باشند؛ بنابراین در مناظره سوم پیش‌بینی می شود آقای روحانی به مسائل دیگر خارج از حیطه اختیارات ریاست جمهوری اشاره و در سقف تحمل حکومت، نظام را به چالش بکشد.

این نماینده سابق مجلس گفت: پیش بینی می شود که آقای روحانی برای فرار از پاسخگویی مشکلات اقتصادی با حمله به ارگان ها و نهادهای خارج از ریاست جمهوری، فضا سازی کند. اشاره به آستان قدس رضوی و پرداخت مالیات و سامانه های موشکی و شهرهای زیرزمینی سپاه ازجمله این موارد خواهد بود. باید توجه داشت که آقای روحانی با حمله به نهادهای انقلابی مانند سپاه تلاش می کند تا کم‌کاری‌ها و ضعف مدیریتی خود در مسائل اقتصادی به نوعی متوجه سپاه و شهرهای موشکی اش کرده و سپاه را مانع پیشرفت در برجام و پیشرفت های اقتصادی را به مردم القا کند.

وی در ادامه با بیان اینکه آقای روحانی در ارومیه تلاش کرد تا نشان دهد که با حصر سران فتنه مخالف است؛ خاطرنشان کرد: آقای روحانی در طی این چهار سال به عناوین مختلف موضوع حصر را مطرح کرد و می توان گفت سران فتنه و حامیان آن‌ها به نوعی در دولتیازدهم مورد حمایت قرار گرفتند؛ بنابراین ایشان با مطرح کردن این موضوعات تلاش می کند تا مخاطبان خاص خود را جذب کند.

بخشایش در ادامه به خصوصیت بارز مناظره سوم اشاره و با بیان اینکه در مناظره سوم مهم این است کدام نامزد موفق شود تا آرای قشر خاکستری جامعه را جذب کند؛ گفت: بنده فکر می کند ۲۵ الی ۳۰ درصد آرا این دوره به این قشر برمی‌گردد و نامزدی پیروز مناظره سوم خواهد بود که بتواند آرای این قشر جامعه را از آن خود کند؛ هرچند بنده معتقدم در مناظره سوم آقایان رئیسی و قالیباف شانس بیشتری برای جذب آرای خاکستری دارند.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی در خاتمه متذکر شد: آرای خاکستری معمولاً از قشر متوسط و پائین جامعه تشکیل شده است. به نظر می رسد که طبقه متوسط به بالا طرفدار آقای روحانی هستند زیرا رکود سنگین اقتصادی برای قشر مرفه جامعه مهم نیست؛ بنابراین می توان گفت قشر ثروتمند جامعه با دغدغه مسائل سیاسی و مباحثی از جنس آزادی بیان، طرفدار آقای روحانی هستند اما دغدغه قشر متوسط و پائین، مباحث اقتصادی و معیشتی است. در نهایت این قشر از جامعه باید تشخیص دهند که کدام یک از نامزدها به فکر مشکلات آن‌ها است.