جمعه ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۳:۵۷
در مشهد مقدس برگزار گردید؛
گزارشی از جلسات مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق(ع) در روزهای آغازین سال جدید

جلسات برنامه ریزی و طراحی مسیر حرکت علمی مجموعه مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق علیه السلام در روزهای آغازین سال جدید و در مشهد مقدس برگزار گردید. در این جلسات برنامه ریزی گروه های علمی و هم اندیشی اعضای علمی مرکز با حضور مسئولین مرکز صورت گرفته است.

به گزارش دانشجویی و فرهنگی به نقل از مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق علیه‌السلام؛ جلسات برنامه ریزی و طراحی مسیر حرکت علمی مجموعه مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق علیه السلام در روزهای آغازین سال جدید و در مشهد مقدس برگزار گردید. در این جلسات برنامه ریزی گروه های علمی و هم اندیشی اعضای علمی مرکز با حضور مسئولین مرکز صورت گرفته است.

حرکت و تحول در مسیر علوم انسانی اسلامی پیچیدگی و ابهام خاصی دارد که با کمبود تجربه در این عرصه توأمان شده است. از طرفی دیگر در تاریخ اسلام و همچنین در تاریخ دفاع مقدس همواره به وضوح دیده شده است که مدد گرفتن از ائمه علیهم السلام و توسل به آنها در بزنگاه­های مهم و اساسی به کمک پیروان آنها آمده است. خاطرات شهدا و رزمندگان از دفاع مقدس و توسل­های آنها به ائمه و باز شدن گره­های کور دفاع مقدس همواره نقل محافل و مجالس بوده است.

در این راستا جانشین صفی مرکز تصمیم گرفت تا سال ۱۳۹۶ را با سفر معنوی مشهد مقدس آغاز کند تا انشاءالله به برکت این سفر، این سال را با خوبی آغاز وو سرشار از دستاوردهای ارزشمند به پایان رساند.

جلسات بررسی برنامه ریزی سال ۹۶ گروه­های علمی

عمده فعالیت این اردوی تشکیلاتی به بررسی برنامه­های گروه­های علمی برای سال ۹۶ اختصاص داده شد. برنامه­ای که قرار شد مسئولین گروه­ها با اعضایشان مطرح و نظرات آنها را در جلسه­ای با حضور آقای قلی­نژاد مسئول جانشین صفی و آقای سیدی­فرد مسئول معاونت علمی مطرح و به جمع­بندی نهایی برای اجرای آن برسند.

در ابتدا گروه اقتصاد بعد از یک روز تلاش و همفکری و صحبت با یکدیگر آماده ارائه برنامه شدند. جلسه با ارائه برنامه و شرح وظایف هر یک از اعضاء آغاز شد و با مطرح کردن سؤالات و ابهامات موجود در ذهن هر یک اعضا ادامه پیدا کرد و در آخر آقایان قلی­نژاد و سیدی­فرد هر کدام به بررسی این ابهامات و پاسخ به آنها پرداختند.

گروه بعدی گروه حقوق بود که اعضای آن با هماهنگی بیشتری کار را پیش برده بودند و ابهامات کمتری نسبت به گروه اقتصاد داشتند. پس از ارائه برنامه، هر یک از اعضا سؤالات را مطرح و پاسخ را دریافت کردند. در انتها مسئول گروه به صورت اختصاصی با آقایان قلی­نژاد و سیدی فرد صحبت و به جمع­بندی نهایی رسیدند.

در روز سوم از ارائه و بررسی برنامه­ها نوبت به گروه روانشناسی رسید. ابتدا این گروه که نسبت به گروه­های دیگر از سابقه­ی کمتری برخوردار است برنامه و نظرات مدنظر خود را ارائه داد و سپس جلسه به صورت پرسش و پاسخ ادامه پیدا کرد تا اینکه نقطه مشترک و هدف اصلی مشخص شود. این گروه نیز بعد از ساعت­ها بحث و بررسی کار خود را خاتمه داد.

روز بعد نوبت به گروه سیاست رسید که این گروه نیز به مانند گروه­های اقتصاد و حقوق و روانشناسی برنامه خود را ارائه داد .بعد از گروه سیاست، برنامه گروه­های فرهنگ، علوم تمدن اسلامی، تاریخ و مطالعات زنان و خانواده مورد بررسی قرار گرفت.

جلسات عمومی

در این اردو جلسات عمومی به منظور نقد و بررسی سیاست­ها و افق­های پیش روی مرکز با حضور مسئولین مرکز که معمولا به دلیل مشغولیت­ها و فعالیت­ها کمتر در طول سال اتفاق می­افتد نیز برگزار شد که در زیر به چند مورد آن اشاره خواهد شد.

جلسه با حضور آقای قلی­نژاد جانشین صفی مرکز

در اولین روز اردوی تشکیلاتی که با حضور آقای قلی­نژاد جانشین صفی مرکز تخقیقات برگزار گردید، ایشان به بیان سیاست­ها و افق پیش روی تشکیلات جانشین صفی مرکز و همچنین تبیین اهداف برگزاری اردو برای اعضا پرداختند و ابراز امیدواری کردند که این اردو محرک مادی و معنوی اعضای تشکیلات برای یک سال پیش روی باشد. ایشان در ادامه اظهار داشتند که ما باید در این چند روز زرق یک سال پیش روی مجموعه را با توسل تشکیلاتی از امام رضا علیه السلام دریافت کنیم.

جلسه با حضور آقای نیک­روش مسئول محترم مرکز

در میانه این اردو آقای نیک­روش مسئول محترم مرکز در بین اعضای مرکز حضور یافتند. در این جلسه، آقای نیک­روش اعلام کردند که بیشتر مایل به شنیدن نظرات و انتقادات اعضا درباره‌ی بخش‌های مختلف مرکز هستند. لذا برخی از افراد نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را بیان کردند.

در ادامه آقای نیک‌روش در پاسخ به برخی از دغدغه­ها و سؤالات حاضرین در جلسه در مورد سیاست­های مجموعه بیان داشتند: درست است که افق بسیار زیباست ولی بسیار هم دور است ولی میان­بر هم وجود دارد و آن هم توسل و خلوص نیت برای خداست. واقعا در مقایسه با آنچه که داشتیم، چه مادی، چه نیروی انسانی و … الحمدلله خیلی خوب پیش رفته­ایم و اینها همه واقعا به عنایات حضرت حق تعالی بوده و این اردو هم واقعا رزق و روزی بوده که نصیب این تشکیلات شده است. ‌در ادامه ایشان بر لزوم توکل و توسل در کارها تاکید کردند و گفتند: امید است این نزدیکی فیزیکی به امام رضا، نزدیکی معنوی را نیز برای کل مجموعه در پی داشته باشد.

در این سفر که ۷ روز به طول انجامید برکات متفاوتی نصیب افراد و مجموعه گشت. از طرف دیگر حضور دائمی اعضا در این اردو و انس و الفت با یکدیگر باعث شد عدم ارتباط اعضاء با یکدیگر که یکی از عوامل اصلی آسیب زننده در طول سال بوده تا حد زیادی مرتفع شود. همچنین هدف معین هر گروه و عضو به اطلاع بقیه اعضا و گروه­ها رسید و بیش از پیش هویت جمعی مرکز تحقیقات تقویت شد.

توسل دسته جمعی در حرم مطهر امام رضا علیه السلام

در کنار برنامه­‌های تخصصی و جلسات، برنامه­ای نیز در شب اول ماه رجب برای ذکر توسل دسته جمعی در صحن قدس حرم مطهر برگزار شد و اعضای مرکز به قرائت زیارت امین الله و توسل به امام رضاعلیهم السلام پرداختند.