جمعه ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۹:۵۷
عبدالملکی:
سال گذشته شاهد افزایش واردات ۱۰۰درصدی نوشابه بودیم!/ دولت با ارتباط همه چیز به سیاست خارجی روحیه تولید را از بین برد

استاد دانشگاه امام صادق گفت: در یک سال اخیر شاهد واردات ۱۰۰ درصدی نوشابه، همچنین واردات ۵۰ درصدی خودروهای لوکس و مواد آرایشی و بهداشتی بودیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حجت‌الله عبدالملکی، کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجو، در خصوص تعطیلی دومینو وار کارخانجات گفت: بخش تولید امروز در فشار است، قدرت خرید مردم در شرایط فعلی به‌واسطه کاهش رکود، تحت‌الشعاع قرار گرفته است و از طرف دیگر واردات بازار داخلی محدودشده است و شبکه بانکی هم پشتیبانی لازم را به عمل نمی‌آورد.

وی با بیان اینکه در چنین شرایط طبیعتاً تولیدکننده‌ها هم پشتوانه مالی محدودی دارد، گفت: براساس این روند مشکلات تدوام خواهد یافت و لاجرم تولیدکننده مجبور به قطع فعالیت می‌شود.

عبدالملکی با اشاره به این نکته که هیچ تولیدکننده‌ای راضی به توقف تولید خود نیست، گفت: تولیدکننده‌ها معمولاً بر اثر تحت‌فشار قرار گرفتن تولید را متوقف می‌کنند و این شرایط در چند سال اخیر وخیم‌تر شده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی با تاکید بر اینکه براساس این رویه و وعده‌هایی که در خصوص رفع تحریم‌ها و به سرانجام رسیدن مذاکرات داده‌شده است نهایتاً نتیجه‌ای نداشته است، گفت: خیلی از تولیدکنندگان در اثر این وعده‌ها از تولید باز ماندند.

وی با بیان اینکه اقدامات دولت در خصوص این معضل محدود و کم اثر بود، گفت: در سقف کلان اقدامات قابل‌توجهی برای این مسائل انجام نشد و از سوی دیگر دولت اقداماتی ضد تولید ملی انجام داد ازجمله اینکه مثلاً بعد از مذاکرات دروازه واردات را باز کرد و در یک سال اخیر شاهد واردات ۱۰۰ درصدی نوشابه، همچنین واردات ۵۰ درصدی خودروهای لوکس و مواد  آرایشی و بهداشتی بودیم.

عبدالملکی ادامه داد: همچنین دولت برای تقویت صادرات پتروشیمی از تحویل محصولات پتروشیمی به بنگاه‌های کوچک خودداری کرده است و در حقیقت هدف دولت از این اقدام صادرات این محصولات بوده است تا به این ترتیب آمار صادرات را بالا ببرد.

این کارشناس مسائل اقتصادی با انتقاد از اینکه اصولاً دولت با ارتباط همه چیز به سیاست خارجی و برجام باعث شد تولیدکننده روحیه تولید را از دست بدهد، گفت: بر این اساس سرمایه‌گذاران از سرمایه‌گذاری خودداری کردند.

وی افزود: دولت دائما شعار ما نمی‌توانیم سر می‌دهد و عنوان می‌کند و عنوان می‌کند بدون سرمایه‌گذار خارجی  وبا وجود تحریم‌ها هرگز نمی‌توانیم کاری از پیش ببریم این شرایط دقیقاً شبیه شرایط پدری است که مرتباً به فرزند پشت‌کنکوری خود می‌گوید: تو نمی‌توانی.

عبدالملکی با اشاره به اینکه مقامات دولتی طرفدار مصرف کالای خارجی هستند، گفت: وقتی شخصی منتسب به دولت کت‌وشلوار خارجی می‌پوشد پیامی را به ملت و تولیدکنندگان مخابره می‌کند که دارای بار ضد تولید داخل خواهد بود و با این شرایط فضا برای تولیدکننده تنگ‌تر خواهد شد.

این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه اقدامات ضد تولیدی دولت منجر به تداوم رکود شده و تولیدکننده به سمت افزایش مشکلات می رود، گفت: بر این اساس نرخ رشد سرمایه گذاری منفی بوده  است.

وی در خصوص ادعای رئیس بانک مرکزی مبنی بر اینکه اخیرا ۱۶ هزار میلیارد تسهیلات به بنگاه های زود بازده تعلق گرفته است، گفت: ریختن یک لیوان آب در یک استخر تغییری در شرایط آن استخر حاصل نخواهد کرد، عدد ۱۶ هزار میلیارد آن قدر کم است که هیچ اثر ملموسی در جامعه ندارد و عمدتا به تولیدکننده واقعی نیز داده نشده است،همچنین از طرف دیگر بخش اعظم این تسهیلات در حقیقت امحا تسهیلاتی بوده که تولیدکننده داخلی نتوانسته آنرا تسویه کند.

عبدالملکی همچنین در خصوص ادعای دولت مبنی بر خروج از رکود نیز گفت: شاید تفسیر این دوستان از مسئله رکود با آنچه ما می دانیم متفاوت است.