چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۲ ۱۶:۵۸
با هدف آشنایی با مرکز اسلامی جامعة الصادق صورت گرفت؛
بازدید جمعی از اساتید و علمای افغانستان از دانشگاه

گروهی از علماء و اسایتد افغانستان، روز دوشنبه یازدهم آذرماه ۱۳۹۲ از دانشگاه امام صادق‌ علیه‌السلام بازدید کردند.

گروهی از علماء و اسایتد افغانستان، روز دوشنبه یازدهم آذرماه ۱۳۹۲ از دانشگاه امام صادق‌علیه‌السلام بازدید کردند. این گروه ۳۵ نفره -از علما و اساتید دانشگاه، اعضای شوراهای ولایتی و قومی، خبرنگار و فعّالان فرهنگی کشور افغانستان- که با هدف آشنایی با فضای فرهنگی و فعالیت‌های آموزشی و دینی جمهوری اسلامی ایران به کشور ما سفر کرده‌اند، از برادران اهل سنّت و حنفی مذهب بودند.

مهمانان مزبور پس از بازدید از بخش‌های مختلف دانشگاه امام صادق‌علیه‌السلام، در جلسه‌ای که با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین میرلوحی مدیرکل روابط عمومی و بین‌المللی، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر سعدی رئیس دانشکده الهیات، معارف اسلامی و ارشاد و حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسینی از اعضای هیأت علمی این دانشکده تشکیل شد حاضر شدند.

در این جلسه حجت‌الاسلام و المسلمین میرلوحی ضمن عرض خیر مقدم به مهمانان، با اشاره به اینکه دانشگاه امام صادق‌علیه‌السلام تعداد خوبی فارغ‌التحصیل افغانستانی داشته است، تأکید کرد: «ارتباط دانشجویی، استادی و تبادل کتاب یک کار بسیار خوبی است که انشاءالله در بین دانشگاه‌های دو کشور، تقویت شود».

در ادامه حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر سعدی با اشاره به اینکه جهان اسلام با دو چالش جدّی روبروست و تأسیس دانشگاه امام صادق‌علیه‌السلام بر اساس همین دو تا چالش بوده است، گفت: «یک مسأله، فتح دروازه‌ها به سمت تمدّن غربی است. در این موضوع چالش‌هایی پدید آمد. مثلاً آیا نهادهای اقتصادی غربی را بپذیریم یا نه؟ حسب تدبیری که حضرت آیت‌الله مهدوی‌کنی‌دام‌ظله فرمودند در دانشگاه امام صادق‌علیه‌السلام قرار شد تولید علم دینی نو و متناسب با زمان مدّنظر گرفته شود که الحمدلله در این زمینه توفیقات خوبی بدست آمده است و می‌توانیم تجربیات خود را در اسلامی‌سازی علوم انسانی در اختیار بگذاریم».

وی در توضیح چالش دوم جهان اسلام تصریح کرد: «چالش دوم، خطر فرقه‌های درون سازمانی است. تاریخ نشان می‌دهد که برخورد ائمّه مذاهب با ائمه جعفری یک برخورد مباحثات علمی و فقهی بین شاگردان با اساتید بوده است و مباحثات فقهی در بین عالم اسلام رواج داشته است؛ اما متأسفانه امروزه دشمن یک عده جاهل تکفیری را در وسط مسلمانان انداخته است که نه ما به آن‌ها اعتقاد داریم و نه هیچ مذهب دیگری از مسلمانان این فرقه‌ها را می‌پذیرد. در دانشگاه امام صادق‌علیه‌السلام، اصول فقه مقارن که فقه بین مذاهب است تدریس می‌شود تا ارتباط بین مذاهب اسلامی بیشتر شود و به اقتداء به ائمه اطهارعلیهم‌السلام، دست وحدت و برادری را به سوی همه علما و عقلای امّت و مذاهب اسلامی دراز می‌کنیم. انشاءالله با اتحّاد بین همه ما مسلمانان، شرّ این فرقه‌های انحرافی کم شود».

سپس حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسینی به ایراد سخن پرداخت و با اشاره به تمدّن‌سازی جهان اسلام و بالاتربودن ضریب هوشی ایرانیان و افغانی‌ها نسبت به اروپایی‌ها، بر لزوم بازگشت به تعقّل و تفکّر تأکید کرد و گفت: «ما از تعقّل و تفکّر شروع کردیم تمدن‌سازی کردیم ولی متأسفانه وقتی این دو مقوله را کنار گذاشتیم باختیم».

وی در توصیف سه ویژگی مهم ابوحنیفه تصریح کرد: در بین ائمّه‌ی فقهی اهل سنّت، اول کسی که به عقل و فکر توجه کرده است ابوحنیفه بوده است اما متأسفانه امروزه تکفیری‌ها، همین عقل را کنار گذاشته‌اند. نکته دوم ابوحنیفه این است که او به تصدیق مؤکّد خودش به ائمه اهل‌البیت‌علیهم‌السلام عشق می‌ورزیده است که بعضی رفتارها و اظهارات او در این زمینه گواه این مدّعاست و حتی بعضی اصحاب و پیروان او گفته‌اند که بخاطر ارادتش به اهل بیت نبوّت صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم و مخالفتش با ظلمهای خلفاء ظالم، در زندان مورد آزار و حتی قتل بدست بنی‌عباس واقع شده باشد. ویژگی سوم ابوحنیفه، دعوت به وحدت است و این را غربی‌ها هم فهمیده‌اند که سیاست ابوحنیفه، وحدت بین مسلمانان بوده است. همه مذاهب اسلامی باید از رفتارهای تفرقه‌انگیز در بین مسلمانان پرهیز کنند».

با توجه به عازم‌بودن مهمانان افغانستانی به سمت مشهد مقدّس برای زیارت امام رضا‌علیه‌السلام این جلسه در همین‌جا به پایان رسید و در انتهای جلسه حجت‌ الاسلام میرلوحی تندیس دانشگاه امام صادق‌علیه‌السلام را به عنوان نماد محبّت و علاقه دانشگاه به برادران افغان، به نماینده مهمانان این کشور تقدیم کرد.