وی با تاکید بر اینکه آنچه استادان دانشگاه را از دیگر اقشار جامعه متمایز می سازد و برای آنها وجهه‌ای خاص می سازد، منش و روش آنهاست گفت: الگو بودن استادان و شاگردپروری در دانشگاه امام صادق (ع) به خوبی اجرا است.

دکتر فرهادی با اشاره به مطرح بودن دانشگاه امام صادق (ع) به عنوان یک دانشگاه اسلامی گفت: دانشگاه اسلامی یعنی دانشگاهی که آموختن علم در آن فریضه است و این فریضه عاشقانه و براساس ایمان صورت می گیرد و دانش آموخته که علاوه بر علم، دارای انگیزه‌های ایمانی، سرشار از انرژی و نشاط، میل به سازندگی و امیدوار نسبت به آینده است.

وی با اشاره به فرآیند تاسیس دانشگاه امام صادق (ع) و روند توسعه آن گفت: امروزه به نقطه ای رسیده ایم که دیگر نیاز به تاسیس دانشگاه جدید نیست زیرا ۲ هزار و ۸۰۰ موسسه آموزش عالی در کشور داریم که این تعداد کافی است و باید اولویت ما توسعه کیفی آموزش عالی باشد.

وزیر علوم افزود: شاهد این هستیم که متقاضی تحصیل در آموزش عالی به‌ویژه در رشته های فنی و مهندسی و علوم انسانی کاهش یافته است و فقط در تعدادی از رشته های علوم تجربی متقاضی زیاد وجود دارد.

دکتر فرهادی گفت: امسال در آزمون دکتری تخصصی ۲۶۰ هزار نفر ثبت نام کرده اند در حالی که ظرفیت دانشگاه های دولتی ۱۳ هزار نفر و دانشگاه آزاد اسلامی بین ۷ الی ۸ هزار نفر است.

وی اظهار داشت: در راستای کیفی بخشی به آموزش عالی، طرح آمایش آموزش عالی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد و بر این اساس دانشگاهها به ۱۰ منطقه و در سطوح استانی، منطقه ای، ملی و بین المللی تقسیم بندی شده‌اند.

گفتنی است در این مراسم از ۶ استاد و ۶دانشجوی برتر دانشگاه امام صادق (ع) تجلیل شد و دکتر محمد مهدی عسگری استاد دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد به عنوان استاد برتر و دکتر حامد صدقی استاد زبان و ادبیات عربی به عنوان چهره ماندگار علمی این دانشگاه معرفی و مورد تجلیل قرار گرفتند.

بر اساس این گزارش، دکتر محمد روشن معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم و دکتر عبدالحسین فریدون مشاور وزیر علوم و مدیرکل دفتر وزارتی در مراسم جشنواره معرفی و تجلیل از استادان و دانشجویان برتر دانشگاه امام صادق (ع)، وزیر علوم را همراهی می کردند.