دوشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۵ ۰۸:۳۰
آقای لاریجانی! از وضعیت دختران متاهل دانشگاه امام صادق خبر دارید!؟

مطلب پیش رو حکایت از وضعیت سخت دانشجویان دختر متاهل دارد که دوران بارداری، پس از زایمان و تربیت کودک خود را در کلاسها سپری کنند و با تنها سه جلسه غیبت، درس مربوطه حذف خواهد شد

به نقل از مسیرآنلاین مطلب پیش رو حکایت از وضعیت سخت دانشجویان دختر متاهل دارد که دوران بارداری، پس از زایمان و تربیت کودک خود را  در کلاسها سپری کنند و با تنها سه جلسه غیبت، درس مربوطه حذف خواهد شد

مسیرآنلاین بدون هیچ قضاوتی جهت تنویر افکار عمومی و آگاهی هیات امنای جدید دانشگاه بویژه آیت الله آملی لاریجانی به عنوان رئیس هیات امنا مطلب مزبور را منتشر می نماید:

(حق دانشگاه امام صادق در جوابیه به مطلب مزبور طبق قانون مطبوعات محفوظ است)

تابستان ۱۳۹۳: زمانی که قصد ازدواجم را مطرح کردم، بعد از بحث‌وجدل‌های مرسوم، دوست و آشنا متقاعد شدند تا ما به نیت خیرمان دست یابیم.
بعد از حدود دو ماه از جستجو در پی یافتن همسری مناسب، دختری معرفی شد که وجه قابل تمایزش تحصیل در پردیس خواهران دانشگاه امام صادق (ع) بود. این برای یک پسر مذهبی و انقلابیِ آشنا با نظام تربیتی و تحصیلی آن دانشگاه، یعنی یک اتفاق ویژه با خمیرمایه اشتیاق به وصل!

زمستان ۱۳۹۳: بعد از بررسی‌های دیگر و چند جلسه خواستگاری، کمتر از ۶ ماه از تاریخ عقد با دختری که معرفی کردم می‌گذرد. در کنار دل‌خوشی‌هایی که با هم در این ایام داشتیم، در قدم زدن یا تلفنی حرف زدن، در مورد نظام آموزشی و مدیریتی پردیس خواهران دانشگاه امام صادق (ع) صحبت می‌کنیم.

گاهی اوقات می‌شود که همراه با بیان شرایط دانشگاه و خوابگاهش بغض و گریه دارد؟!

تابستان ۱۳۹۴: امتحانات پایان‌ترم اکثر دانشگاه‌های تهران تمام شده و همسرم در خوابگاه دانشگاه همچنان مشغول است. می‌گوید ۲۴ ساعت قبل از تمام شدن آخرین امتحان، از خوشحالیِ ۳ ماه ندیدن ریخت این دانشگاه، شب در اتاقمان با بچه‌ها جشن می‌گیریم و به جای اینکه بیشتر درس بخوانیم، وسایل سفر را می‌بندیم که بلافاصله بعد از امتحان راهی شهرمان شویم.

سؤالم این بود که مگر اینجا پردیس خواهران دانشگاه امام صادق (ع) نیست، پس چرا این‌ها خوشحال‌اند؟!

دانشگاه امام صادق، مقر مدیران سیاسی

زمستان ۱۳۹۴: اواخر تابستان ازدواج کردیم و در تهران ساکن شدیم. بعد از دو سال الآن فهمیدم که اگر همسرم قبل از ساعت ۸ به کلاس درس نرسد. تأخیر می‌خورد و این تأخیرها با هم جمع می‌شوند و نهایتاً از سهمیه ۳ غیبت مجاز در طول‌ترم کسر می‌شود. برایم قدری عجیب بود وقتی گفت یک نفر از بچه‌ها تحت عنوان نماینده کلاس نشسته و دقیقه‌به‌دقیقه این آمدن و رفتن‌ها را چک می‌کند. یک نفر دیگر هم از بیرون، در سالن دانشگاه نشسته و مراقب است که نماینده حواسش به کارش باشد.

فهمیدم که اگر دولت در یک روز به خاطر شرایطی دانشگاه‌ها را تعطیل می‌کند، پردیس خواهران دانشگاه امام صادق (ع) همان روز باز است و با همان دقت حضوروغیاب را برگزار می‌کند. حتی اگر این به قیمت شکسته شدن پای چند دانشجو در برف و باران آن روز باشد. فهمیدم که در دوره کارشناسی باید پایان‌نامه‌ای در حد کارشناسی ارشد به دانشگاه بدهند. فهمیدم که برخی دروس را باید کلاس بروند و امتحان بدهند که روز اول نمی‌دانستند، چون ربطی به رشته تحصیلی‌شان نداشت و…

اما هنوز نفهمیدم که چرا همسرم باید در مقطع لیسانس بجای ۸ ترم مقرر،  ۹ ترم( یعنی ۵ سال) به دانشگاه برود و این فقط برای ۴ واحد اضافه شده خودشان است!

تابستان ۱۳۹۵: حدوداً یک ماه مانده به شروع امتحانات پایان ترم. امسال چون خیلی از دوستانش هم ازدواج کردند و از خوابگاه بیرون آمدند، جشن پایان سال را در تلگرام برگزار کردند.

برای اینکه امتحانات در ماه رمضان بود. ۲ هفته قبل از ماه مبارک کلاس‌ها را تمام کردند. اما امتحانات را گذاشتند برای آخر ماه

( راستی یادم رفت بگویم که در حال حاضر همسرم باردار هست و این دو ترم گذشته بدون اجازه برای حتی یک جلسه غیبت موجه، یک سال تمام ۸ صبح سر کلاس بود و ۶ بعدازظهر خانه. از ماه ۴ به بعد بارداری بود که برایش تربیت‌بدنی عملی هم گذاشتند! )

به‌هرحال همسرم در شرایطی که هر روز و ساعت انتظار به دنیا آمدن بچه را می‌کشید. درس می‌خواند و هر روز مثل بقیه می‌رفت پشت صندلی می‌نشست و امتحانات سخت دانشگاه را می‌داد. تا اینکه وسط یکی از همین روزها دختر ما به دنیا آمد. فردای آن روز باز امتحان داشت که به خاطر بستری بودن در بیمارستان نتوانست برود که هنوز هم تکلیف آن درس فرعی را مشخص نکردند. اما دو روز بعد از زایمان و در شرایطی که همچنان تحت شرایط زایمان بود با اجبار آموزش به دانشگاه رفت و سه امتحان دیگر را ‌داد و ما با نوزاد سه روزه در ماشین منتظر مادر بودیم.

زمستان ۱۳۹۵: الآن یک هفته است که متوجه شدم دخترم به خاطر نخوردن شیر مادر دچار آلرژی و حساسیت شدید شده است. دلیل نخوردن شیر مادر نیز این است که در پردیس خواهران دانشگاه امام صادق (ع) با توجه به شأنیت این دانشگاه همچون برخی دانشگاهها میتوانستند شرایطی تدارک ببینند تا دانشجویانی که مادر می‌شوند بتوانند با فرزندان خود بیایند و در جایی نگهداری شوند تا مادر، هم درس بخواند و هم بین کلاس‌ها به فرزند خود رسیدگی کند.

حتی قبول نکردند تا غیبت‌های مجاز این دسته افراد بیشتر از سه جلسه شود و باز همسرم هر روز ساعت ۸ کلاس و ۶ خانه بود با این تفاوت که بچه ۳ ماهه خود را در شرایط آلودگی هوای تهران و سرما هر صبح می‌بردیم پیش پرستار و شب ساعت ۷ مادر دلتنگ به کودک تنها می‌رسید البته هر دو خسته و درمانده.

مرخصی ترمی هم می دهند اما در ترم بعد درسهای ترم پیش ارائه نمی شود و عملاً یکسال از دیگر دانشجویان عقب می افتند و بحث سنوات تحصیلی و …

همین الآن در ۴ بهمن ۱۳۹۵:

شنیدم که می‌گفتند باردارشدن و ازدواج کردن شما به ما ربطی ندارد چون ما میگوییم وظیفه شما درس خواندن است و درس خواندن. حتی وقتی یکی از دانشجویان که به خاطر شرایط سخت دانشگاه پس مدتی که از تأهلش می‌گذشت مجبور به طلاق شد و برای تسکین شرایط روحی نزد یکی از اساتید می‌رود آن استاد می‌گوید اشکالی ندارد الآن می‌توانی با فراغ بال بیشتری به امورات درسی خود برسی. یکی دیگر از دوستان نیز می‌گفت: «۵ سال است ازدواج کرده اما به خاطر شرایط دانشگاه و همکاری نکردن مدیران آموزشی تاکنون برای فرزند آوری اقدام نکردیم»، قابل توجه اینکه همسر دوستم ۲ سال و نیم دیگر درس دارد.

یک‌بار همسرم با عصبانیت می‌گفت حاجیه‌خانم (رئیس پردیس دانشگاه و همسر مرحوم مهدوی کنی) در سخنرانی گفته پردیس خواهران دانشگاه امام صادق (ع)  تمام فاکتورهای رضایت‌بخش را از جانب مقام معظم رهبری دارد و شما باید همین‌گونه که هست اینجا را بپذیرید.

بعد من با خودم فکر کردم تقریباً اکثر صحبت‌های رهبری در مورد احترام به حقوق زنان. اعتمادبه‌نفس دادن به آنان. حمایت از همسرداری و فرزند آوری آنان و سیاست‌های افزایش جمعیت که مدنظر رهبری است کاملاً در تضاد با شرایط و مدیریت این دانشگاه اجرا می‌شود.

یک ماه پیش بود که رهبر انقلاب در جواب دانشجوی دختری که از وی حمایتی خواستند مبنی بر ایجاد شرایط تحصیلی آسان برای دانشجویان مادر و متأهل. ایشان ضمن تأکید بر این امر جامعه علمی را بر فراهم نمودن شرایط همسری و مادری برای دختران دانشجو توصیه کردند.

نظرات
  1. Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_query() in /home2/isunews/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php:219 Stack trace: #0 /home2/isunews/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php(457): ckrating_get_rating('60121') #1 /home2/isunews/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(288): ckrating_comment_class(Array, '', '60121', Object(WP_Comment)) #2 /home2/isunews/public_html/wp-includes/plugin.php(203): WP_Hook->apply_filters(Array, Array) #3 /home2/isunews/public_html/wp-includes/comment-template.php(525): apply_filters('comment_class', Array, '', '60121', Object(WP_Comment), NULL) #4 /home2/isunews/public_html/wp-includes/comment-template.php(430): get_comment_class('', Object(WP_Comment), NULL) #5 /home2/isunews/public_html/wp-content/themes/pardis/functions.php(75): comment_class('') #6 /home2/isunews/public_html/wp-includes/class-walker-comment.php(174): wordpressapi_comments(Object(WP_Comment), Array, 1) #7 /home2/isunews/public_html/wp-includes/cl in /home2/isunews/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219