شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۴ ۱۵:۲۹
گزارش اختصاصی خبرنامه صادق:
فردا؛ دومین جلسه هیئت امنای دانشگاه/ دستور جلسه: تعیین رئیس جدید/ نگرانی های دانشجویان از تصمیم هیئت امنا و لزوم دقت ویژه اعضا

اما فارغ از آنکه چه کسی رئیس دانشگاه خواهد شد، این نکته باید مورد توجه همه اساتید، دانشجویان و مدیران قرار گیرد که در درون دانشگاه هیچ دعوایی برای انتخاب رئیس جدید نیست، بر خلاف کشمکش هایی که برای انتخاب رئیس دانشگاه آزاد و تهران وجود داشت…

خبرنامه صادق: فردا یکشنبه دومین جلسه هیئت امنای دانشگاه امام صادق(ع) با حضور کلیه اعضا برگزار می شود.

به گزارش خبرنامه صادق دومین جلسه هیئت امنای دانشگاه امام صادق(ع) با حضور کلیه اعضا فردا در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می شود و پس از جلسه مراسم آغاز سال تحصیلی جدید در مسجد دانشگاه برگزار می شود.

بنا بر این گزارش مراسم آغاز سال تحصیلی ۹۵-۹۴ دانشگاه امام صادق (ع) یکشنبه ۲۹ شهریورماه از ساعت ۱۱ و ۴۵ دقیقه تا ۱۳ با حضور آیت الله صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه و رئیس هیئت امنای مؤسسه جامعه ‌الامام‌الصادق در مسجد دانشگاه برگزار می شود.

در این مراسم اعضای جدید مؤسسه جامعه‌الامام الصادق، آیات و حجج اسلام باقری کنی، آملی لاریجانی، سیّداحمد علم‌الهدی، سعید مهدوی کنی، علیرضا امینی، احمد واعظی، سیّدعباس موسویان، سیّدمصطفی میرلوحی و آقایان سیّدعلاء میرمحمّدصادقی، دکتر علی رضائیان و دکتر محمد هادی همایون حضور خواهند داشت.

omana(3)

پیش از این حجت الاسلام میرلوحی از برگزاری دومین جلسه هیئت امنای دانشگاه برای تعیین رئیس جدید دانشگاه در اواخر شهریورماه خبر داده بود. شنیده ها حاکی از آن است که حجت الاسلام دکتر سعید مهدوی فرزند آیت الله مهدوی و رئیس سابق دانشکده ارتباطات و حجت الاسلام علیرضا امینی معاون منابع انسانی قوه قضائیه دو گزینه مطرح برای ریاست دانشگاه هستند.

عزل و نصب های رؤسای دانشکده ها توسط حجت الاسلام مهدوی به جای آیت الله باقری کنی سرپرست دانشگاه، احتمال انتخاب وی به عنوان رئیس جدید دانشگاه برای یک دوره چهارساله را تقویت کرده است.

خبرنامه صادق پیش از این در گزارش هایی به بررسی ویژگی های لازم برای ریاست دانشگاه اشاره کرده بود. در این گزارش آمده بود: «رئیس جدید دانشگاه و جایگزین شخصیت فاضل و عالمی همچون آیت الله مهدوی کنی چه ویژگی هایی باید داشته باشد. بدون تردید ویژگی های شخصیتی و مدیریتی آیت الله مهدوی کنی در رشد چشمگیر دانشگاه نقش عمده را داشته است. اخلاص عملی، فرزانگی و آزاداندیشی علمی، فقاهت دینی، صمیمیت رفتاری با اساتید و دانشجویان، مدیریت برجسته و ممتاز، محوریت سیاسی و اجتماعی، بصیرت انقلابی، نقد پذیری و سعه صدر،اعتماد او به زیر مجموعه و اعتقاد زیر مجموعه به او و … از مهمترین ویژگی های شخصیتی و مدیریتی ایشان بوده است که منشأ خدمات مهمی در جامعه علمی کشور شده است.»

در این میان اما دانشجویان و اساتید نگران اند. ضعف های گزینه های اعلام شده برای ریاست دانشگاه در دوره جدید از یک سو و بار سنگین مسئولیت رئیس جدید در فقدان آیت الله مهدوی کنی و انتظارات ویژه رهبر معظم انقلاب از دانشگاه که در راهبردهای کلان ده ساله مورد تصریح واقع شده است از سوی دیگر این نگرانی ها را نسبه به آینده دانشگاه و تصمیم جلسه فردای اعضای هیئت امنا بیشتر می کند. سعه صدر پایین، ضعف مدیریتی و نقدناپذیری مهمترین نقاط ضعف دکتر سعید مهدوی کنی است. اگرچه شناخت دقیقی از حجت الاسلام امینی نیز که پیشتر به عنوان گزینه دیگر ریاست دانشگاه مطرح شده بود وجود ندارد اما به نظر می رسد ایشان نیز با فضای تشکیلاتی، فکری و تربیتی دانشگاه شناخت و هماهنگی لازم را ندارند.

نتایج یک بررسی اولیه نشان می دهد نسبت به سطح گزینه های مطرح شده برای ریاست دانشگاه، حداقل ۵ مدیر و استاد برجسته تر و توانمندتر در میان اعضای هیئت امنا، رؤسای دانشکده ها، نخبگان علوم انسانی دانشگاه برای اداره آینده دانشگاه وجود دارند. آیت الله باقری کنی، آیت الله علم الهدی، آیت الله مصطفوی، آیت الله هادوی، حجت الاسلام دکتر سعدی رئیس دانشکده الهیات، دکتر غلامعلی حداد عادل رئیس سابق دانشکده فرهنگ و ارتباطات، حجت الاسلام دکتر مصباحی مقدم استاد  از جمله گزینه هایی هستند که از نظر مقبولیت، جامع الاطرافی، دانش و برجستگی علمی، سعه صدر و پختگی در تعامل با اساتید و دانشجویان و توانمندی مدیریتی نسبت به گزینه های موجود توانمندتر و برجسته تر می باشند. در میان سایر رؤسای دانشکده ها، معاونین و نیز شخصیت های برجسته علوم انسانی چهره های متعددی در سطح گزینه های مطرح یافت می شوند. دکتر گودرزی رئیس دانشکده مدیریت، دکتر زاهدی وفا رئیس سابق دانشکده اقتصاد، دکتر محمدزاده معاون آموزشی، آیت الله رشاد رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و رییس شورای حوزه های علمیه استان تهران، دکتر ناصر باهنر رئیس سابق دانشکده فرهنگ و ارتباطات، دکتر اسماعیلی رئیس سابق دانشکده حقوق، حجت الاسلام واعظی عضو هیئت امنای دانشگاه و رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، حجت الاسلام دکتر سید عباس موسویان استاد دانشگاه و عضو هیئت امنای دانشگاه و … از چهره هایی هستند که در تراز گزینه های مطرح می باشند. البته این بدان معنا نیست که هیچکدام از آنها بدون عیب و نقص می باشد اما باید به این مطلب اذعان کرد که نهایت دقت باید در این انتخاب حساس مورد توجه اعضای محترم هیئت امنا قرار گیرد.

نگرانی های اعضای دانشگاه اعم از اساتید، مسئولین، دانش آموختگان، دانشجویان و کارمندان در اجرای این راهبردها و انتخاب رئیس جدید به جا و صحیح است. دقت در برخی نقاط ضعف و قوت دانشگاه و الزامات و اقتضائات اجرای راهبردها که در مصاحبه های برخی از این عزیزان در پرونده ویژه راهبردهای کلان ده ساله دانشگاه منعکس شده است نشان از همین اهمیت دارد و امید آن می رود که مورد توجه جدی هیئت امنای دانشگاه برای حرکت جدید در این مسیر قرار گیرد.
اما فارغ از آنکه چه کسی رئیس دانشگاه خواهد شد، این نکته باید مورد توجه همه اساتید، دانشجویان و مدیران قرار گیرد که در درون دانشگاه هیچ دعوایی برای انتخاب رئیس جدید نیست. بر خلاف کشمکش هایی که برای انتخاب رئیس دانشگاه آزاد و تهران وجود داشت، افتخار دانشگاه امام صادق(ع) این است که فضای مؤمنانه و انقلابی دانشگاه اجازه نمی دهد کسی خواسته های شخصی و حزبی خود را به درون دانشگاه راه دهد و میراث آیت الله مهدوی کنی را به بیراهه کشاند. همه خانواده دانشگاه نیز نه به دنبال سهمی هستند و نه مقام و منصبی می خواهند. همه تنها و تنها نگران آینده دانشگاه و برآورده شدن انتظارات «آقا» از دانشگاه هستند.

بی تردید هر شخصیتی که توسط هیئت امنا انتخاب شود مورد قبول همه دانشگاه خواهد بود و از احترام و جایگاه ویژه ای برخوردار خواهد شد. جایگاه جدید به افراد درک جدیدی از سنگینی مسئولیت و پختگی تصمیمات و رفتارها و سخنان خواهد داد که ضعف های شخصیتی و مدیریتی هر فرد را به حداقل خواهد رسانید. نظارت هیئت امنای و حضور سه عالم برجسته آیت الله آملی لاریجانی، آیت الله باقری کنی و آیت الله علم الهدی در آن نیز می تواند ضمانت خوبی برای این مهم باشد. پس از انتخاب رئیس جدید دیگر هیچ بحثی وجود نخواهد داشت الا چگونگی کمک به فرد انتخاب شده برای رسانیدن هرچه سریعتر این بار به مقصد خویش…

نظرات
  1. Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_query() in /home2/isunews/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php:219 Stack trace: #0 /home2/isunews/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php(457): ckrating_get_rating('5138') #1 /home2/isunews/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(288): ckrating_comment_class(Array, '', '5138', Object(WP_Comment)) #2 /home2/isunews/public_html/wp-includes/plugin.php(203): WP_Hook->apply_filters(Array, Array) #3 /home2/isunews/public_html/wp-includes/comment-template.php(525): apply_filters('comment_class', Array, '', '5138', Object(WP_Comment), NULL) #4 /home2/isunews/public_html/wp-includes/comment-template.php(430): get_comment_class('', Object(WP_Comment), NULL) #5 /home2/isunews/public_html/wp-content/themes/pardis/functions.php(75): comment_class('') #6 /home2/isunews/public_html/wp-includes/class-walker-comment.php(174): wordpressapi_comments(Object(WP_Comment), Array, 1) #7 /home2/isunews/public_html/wp-includes/class in /home2/isunews/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219