یکشنبه ۰۸ شهریور ۱۳۹۴ ۱۸:۰۲
اما و اگرهای یک انتخاب؛
لحظه شماری برای برگزاری دومین جلسه هیئت امنای دانشگاه/ ریاست چهارساله / سعید مهدوی و علیرضا امینی گزینه های ریاست/ رئیس جدید دانشگاه چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

در حالی به آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه (۹۵-۹۴) نزدیک می شویم که برای برگزاری دومین جلسه هیئت امنای دانشگاه و انتخاب رئیس جدید دانشگاه لحظه شماری می شود.

خبرنامه صادق: در حالی به آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه (۹۵-۹۴) نزدیک می شویم که برای برگزاری دومین جلسه هیئت امنای دانشگاه و انتخاب رئیس جدید دانشگاه لحظه شماری می شود.

به گزارش خبرنامه صادق به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام سیدمصطفی میرلوحی عضو هیئت امنای دانشگاه امام صادق (ع) در خصوص زمان برگزاری دومین جلسه هیئت امنای دانشگاه امام صادق (ع) برای تعیین رئیس دانشگاه گفت: به احتمال زیاد این جلسه در اواخر شهریور ماه با حضور اعضای هیئت امنا برگزار شود.

اولین جلسه هیئت امنای دانشگاه امام صادق (ع) در تیرماه با هدف معارفه اعضای منصوب شده از سوی مقام معظم رهبری برگزار شد. تعیین رئیس برای دانشگاه، تصمیم‌گیری درخصوص اساسنامه دانشگاه و همچنین برنامه‌ریزی برای عمل به توصیه‌های مقام معظم رهبری در دستور کار جلسات آینده هیئت‌امنای دانشگاه امام صادق (ع) قرار دارد. تغییراتی نیز که در اساسنامه دانشگاه پیش بینی شده است حکایت از چهارساله شدن ریاست دانشگاه دارد.

لازم به ذکر است مقام معظم رهبری در تاریخ ۲۵ خرداد ۹۴ طی حکمی حضرات آیات و حجج اسلام باقری کنی، آملی لاریجانی، سیّداحمد علم‌الهدی، سعید مهدوی کنی، علیرضا امینی، احمد واعظی، سیّدعباس موسویان، سیّدمصطفی میرلوحی و آقایان سیّدعلاء میرمحمّدصادقی، دکتر علی رضائیان و دکتر محمد هادی همایون را به عنوان هیئت امناء مؤسسه جامعه‌الامام‌الصادق تعیین فرمودند.

omana(3)

چه کسی رئیس دانشگاه خواهد شد؟

شنیده ها حاکی از آن است که حجت الاسلام دکتر سعید مهدوی فرزند آیت الله مهدوی و رئیس سابق دانشکده ارتباطات و حجت الاسلام علیرضا امینی معاون منابع انسانی قوه قضائیه دو گزینه مطرح برای ریاست دانشگاه هستند.

محمد سعید مهدوی کنی متولد ۱۳۴۵ دارای مدرک کارشناسی ارشد معارف اسلامی و تبلیغ و دکترای فرهنگ و ارتباطات از دانشگاه امام صادق(ع) است. پایان نامه کارشناسی ارشد وی با عنوان «مفهوم غنا از دیدگاه فقهای شیعه» و رساله دکتری اش «دین و سبک زندگی: مطالعه موردی شرکت کنندگان در جلسات مذهبی» بوده است. وی عضو هیأت امنای دانشکده صداو سیما (۱۳۸۹)، عضو هیأت امنای پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فن آوری (۱۳۸۹)، عضو شورای سیاستگذاری شبکه دوم سیما ج.ا.ا (۱۳۹۰) و در داخل دانشگاه مدتی رئیس حوزه ریاست دانشگاه و پس از آن رئیس دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه بوده است. پس از رحلت آیت الله مهدوی کنی آیت الله باقری کنی سرپرست دانشگاه شد ولی عملاً هماهنگی ها و مسئولیت اداره امور دانشگاه بر عهده سعید مهدوی کنی بود.

علیرضا امینی متولّد ۱۳۳۹ نیز در سال ۱۳۶۲ تحصیلات حوزوی را در قم آغاز کرد. در گذشته معاونت پژوهشی حوزه‌ی علمیه، مسؤول دبیرخانه‌ی شورای عالی حوزه‌های علمیه، عضو هیأت مدیره‌ی دفتر تبلیغات و معاون آموزش و تحقیقات قوه قضائیه بوده است و اکنون معاون منابع انسانی آیت الله آملی لاریجانی است. اساتید دروس دوره‌ی سطح ایشان آیات عظام طاهری خرم‌آبادی، راستی کاشانی، اشتهاردی، پایانی، ستوده، وجدانی، اعتمادی و اساتید دروس دوره‌ی خارج ایشان آیات عظام وحید خراسانی، شبیری زنجانی، میرزا جواد تبریزی (ره)، سید کاظم حائری و سید محمود شاهرودی هستند.

 

رئیس جدید دانشگاه چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

اما رئیس جدید دانشگاه و جایگزین شخصیت فاضل و عالمی همچون آیت الله مهدوی کنی چه ویژگی هایی باید داشته باشد. بدون تردید ویژگی های شخصیتی و مدیریتی آیت الله مهدوی کنی در رشد چشمگیر دانشگاه نقش عمده را داشته است. اخلاص عملی، فرزانگی و آزاداندیشی علمی، فقاهت دینی، صمیمیت رفتاری با اساتید و دانشجویان، مدیریت برجسته و ممتاز، محوریت سیاسی و اجتماعی، بصیرت انقلابی، نقد پذیری و سعه صدر، اعتماد او به زیر مجموعه و اعتقاد زیر مجموعه به او و … از مهمترین ویژگی های شخصیتی و مدیریتی ایشان بوده است که منشأ خدمات مهمی در جامعه علمی کشور شده است.

اکنون دانشگاه امام صادق علیه السلام پس از گذشت بیش از سی سال از تأسیس آن راه زیادی را برای تربیت دانشجویانی عالم و متدین و انقلابی طی کرده است. زیرساخت های خوبی برای امور آموزشی، پژوهشی، اداری و رفاهی نیز در دانشگاه فراهم شده است. اکنون زمانی است که باید تلاش های پدر مهربان دانشجویان به ثمر نهایی خود برسد و حرکت علمی دانشگاه به سمت مرجعیت علمی شتاب گیرد.

در این میان همه خانواده جامعه الصادق – از اساتید و دانشجویان – اتفاق نظر دارند که سکان این کشتی باید به دست عالمی برجسته، فقیهی مبرّز و مدیری توانمند سپرده شود تا راه خطا نپیماید و میراث پدر مهربان را به انحراف نکشاند. او باید توانایی حرکت دانشگاه در مسیر مرجعیت علمی در علوم انسانی اسلامی را داشته باشد و مدیریت این مجموعه علمی بزرگ را داشته باشد. مورد وثوق رهبر معظم انقلاب بوده و مورد اتفاق اساتید و دانشجویان باشد و حداقل هایی از ویژگی های شخصیتی و مدیریتی آیت الله مهدوی کنی را داشته باشد. همه اینها ایجاب می کند که در انتخاب ریاست بعدی دانشگاه تأمل بیشتری شود و فارغ از انگیزه های سیاسی، شخصی و قبیله ای صورت پذیرد. گزینه ای که مورد اتفاق همه اعضای دانشگاه قرار گیرد.
هر دو گزینه مطرح از میان اعضای هیئت امنای دانشگاه، اگرچه شخصیت های مؤمن و دانشمندی هستند اما به نظر نمی رسد در حد و اندازه ریاست دانشگاه امام صادق(ع) با پشتوانه سی ساله خود و اساتید و دانش آموختگان آن باشند. همین امر دقت و حساسیت بیشتر هیئت امنا را می طلبد تا نه از سطح علمی دانشگاه کاسته شود، نه از اثرگذاری و حضور دانشگاه در فضای سیاسی اجتماعی کشور کم شود و نه پای نااهلان به دانشگاه باز شود.
بی تردید در این میان راهبردهای ابلاغی مقام معظم رهبری بعنوان سند و نقشه راه تحول علوم انسانی و اعتلای معارف اسلامی کشور در دانشگاه امام صادق(ع) نقش برجسته ای در هدایت این انتخاب و تصمیم هیئت امنا خواهد داشت. سندی که دقت در آن ۱۲ بند نشان از اشراف کامل رهبر معظم انقلاب نسبت به دانشگاه امام صادق(ع) دارد و بازتبیین نظام فکری حاکم بر دانشگاه، تولید علوم انسانی اسلامی، پاسخگویی به نیازهای انقلاب اسلامی، تربیت انقلابی دانشجویان، تأسیس پژوهشگاه قدرتمند، تعیین مدیران انقلابی، تقویت واحد خواهران و … را مورد اشاره قرار داده بود و اجرای آن می تواند ضامن تحول علوم انسانی و ارتقای دانشگاه امام صادق(ع) به مرجع تحقیقات مراکز علمی و دانشگاه های دنیا شود.

خبرنامه صادق همزمان با انتشار این راهبردها تلاش کرد تا در محورهای مورد اشاره در راهبردها، با برخی از اساتید و مسئولین دانشکده ها و دانشگاه گفتگو کند و نظر آنها را در خصوص اهمیت این راهبردها و نحوه اجرایی شدن آنها را جویا شود. این مصاحبه ها در  منتشر شده است.

نگرانی های اعضای دانشگاه اعم از اساتید، مسئولین، دانش آموختگان، دانشجویان و کارمندان در اجرای این راهبردها و انتخاب رئیس جدید به جا و صحیح است. دقت در برخی نقاط ضعف و قوت دانشگاه و الزامات و اقتضائات اجرای راهبردها که در مصاحبه های برخی از این عزیزان در پرونده ویژه راهبردهای کلان ده ساله دانشگاه منعکس شده است نشان از همین اهمیت دارد و امید آن می رود که مورد توجه جدی هیئت امنای دانشگاه برای حرکت جدید در این مسیر قرار گیرد.
نظرات
 1. علي رضا
  ۰۹ شهریور ۱۳۹۴

  هر کس رییس بشه باید تدابیری اندیشیده بشه که همه خروجی دانشگاه در خدمت نظام و انقلاب و ولایت باشن. حتی یک مورد مثل کیانوش رزاقی هم نباید دیگه در این دانشگاه تربیت بشه.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • محمدیان
   ۰۹ شهریور ۱۳۹۴

   حالا درسته اون کیانوش رزاقی خروجی مطلوب دانشگاه نبوده ولی دیگه آبروی طرف رو این جوری نبرید
   کار قشنگی نیست

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • جناب خان
   ۰۹ شهریور ۱۳۹۴

   چه ربطی داره این دو تا موضوع به هم؟؟؟؟؟؟؟

   Thumb up 0 Thumb down 0

  • ناشناس
   ۱۱ شهریور ۱۳۹۴

   بل سولت لکم أنفسکم أمرا واللَّه المستعان على ما تصفون

   Thumb up 0 Thumb down 0

 2. محسن
  ۰۹ شهریور ۱۳۹۴

  خدا روح حاج أقا رو شاد کنه ولی تربیت امثال کیانوش رزاقی در این دانشکاه نتیجه مستقیم دیدگاه و برخورد پدرانه ایشون با امثال این آقاست. افرادی مثل کیانوش رزاقی که از همون سال اول و دوم معلوم می شه که با اصل نظام زاویه دارن باید بلافاصله تذکر جدی بگیرن و اگر به آغوش نظام برنگشتن بدون هیچ ملاحظه ای اخراج بشن نه اینکه در حاشیه أمنی از امکانات دانشگاه استفاده کنن و بعد هم با اسم امام صادقی بودن بتونن خودشون رو مورد توجه سرویس های امنیتی بیگانه قرار بدن و و با حقوق و مزایای نجومی استخدام دشمنان نظام و ولایت بشن. من خواهشم از مدیریت جدید اینه که به این مساله توجه جدی بکنن و الا دستاوردهای و آبروی دانشگاه در خطر قرار می گیره.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • عباس
   ۰۹ شهریور ۱۳۹۴

   احسنت. حرف دلمون رو زدی. امثال این آدم های فرصت طلب رو نباید در این دانشگاه راه داد. هم از پول امام زمان می گیرن هم می رن از دشمن امام زمان حقوق می گیرن. الان دوباره یه عده میان ازش دفاع می کنن. آقاجون مگه زندگی و تحصیل در آمریکا الکیه؟ همه می دونن که دانشگاه های آمریکا پولیه. ایشون با خرج کی رفته اونجا دوباره از صفر حقوق خونده و وکیل شده؟ مگه اصلا اجازه می دن که هر کسی از ایران بره اونجا وکیل شه؟ تا آدم خودشون نباشی و بهت اعتماد نداشته باشن اصلا اجازه نمی دن. خواهشاً دوستان بیدار شن از این خواب ها و توهمات. واقعیت ها رو ببینید.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 3. فرزاد
  ۱۰ شهریور ۱۳۹۴

  آقای علیرضا امینی استاد و عضو هیات علمی دانشگاه علوم و تحقیقات تهران می باشد/

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. محمد
  ۱۱ شهریور ۱۳۹۴

  هر کسی جز حجه الاسلام دکتر سیعد مهدوی
  چنان رفتارهای به دو راز تدبیری از ایشان سرزده که جز این، نمی توان نظری دیگر داشت.
  دانشگاه از منظر ایشون، فرقی با یک کارخانه ندارد.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • مرگ بر افراط
   ۱۲ شهریور ۱۳۹۴

   دمت گرم حرف دلمون رو زدی
   کسی که خودش رو خیلی بالا میدونه جوری که مثلا فرزند پیامبر بوده اگه بشه رییس فکر کنم خودش رو خدا میدونه و ایشون معتقدن دانشجو … است و هرچی من بگم یقینا درسته

   Thumb up 0 Thumb down 0