شنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۴ ۱۰:۴۷
وقتی که طرفداران هاشمی به یاران او نیز رحم نمی کنند؛
حمله روزنامه هاشمی به مُهره هاشمی!

یک روزنامه اصلاح طلب وابسته به خط فکری هاشمی، صبح امروز با درج تیتری با عنوان «افشای نامه محرمانه آیت‌الله مهدوی‌کنی به ولایتی» به مهره هاشمی رفسنجانی حمله کرد.

خبرنامه صادق: یک روزنامه اصلاح طلب وابسته به خط فکری هاشمی، صبح امروز با درج تیتری با عنوان «افشای نامه محرمانه آیت‌الله مهدوی‌کنی به ولایتی» به مهره هاشمی رفسنجانی حمله کرد.

به گزارش خبرنامه صادق یک روزنامه اصلاح طلب که مرتباً افکار و مواضع هاشمی را پمپاژ می کند، در شماره صبح امروز خود ضمن انتشار نامه آیت الله مهدوی کنی به ولایتی در خصوص انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم، بدعهدی یار هاشمی در انتخابات را یادآور شد و چرخش مواضع هسته ای او را تأیید کرد.

روزنامه شرق

در این گزارش که سعی شده علیرغم اطلاعیه های قبلی خبرنامه صادق ( + و + )با ارائه گزاره های غلطی مواضع خبرنامه صادق را به دانشگاه منتسب نماید، از نصایح دلسوزانه و مشفقانه آیت الله مهدوی کنی نسبت به ولایتی پرده برداشته شده و بدعهدی علی اکبر ولایتی وزیر دولت هاشمی رفسنجانی و رئیس فعلی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، نمایان شده است.

در این گزارش روزنامه شرق بدون اشاره به مواضع سابق و جدید ولایتی در خصوص مسئله هسته ای و تناقض های نمایان آن، تلاش کرده تا ولایتی را به جریان اصولگرا منتسب کند حال آنکه وابستگی فکری و عملی ولایتی به هاشمی رفسنجانی و تبعیت از او در عالم سیاست امروز چیز پوشیده ای نیست و انتشار چنین گزارشی علیه ولایتی، غیرقابل اعتماد بودن یاران هاشمی را بیشتر آشکار می کند.

ولایتی که عضو ائتلاف سه نفره اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم بود عهد کرده بود که با معرفی گزینه ائتلاف از رقابت های انتخاباتی به نفع کاندیدای دیگر کنار کشد ولی وی نقض عهد کرد و تا آخر در رقابت ها باقی ماند. مواضع و اختلافات وی در خصوص جنگ و دفاع مقدس با قالیباف و نیز در موضوع هسته ای با سعید جلیلی به حدی تعجب برانگیز بود که تذکر محسن رضایی را نیز در حین مناظرات انتخاباتی در پی داشت.

البته مواضع اخیر هسته ای دکتر ولایتی و چرخش او در خصوص مذاکرات ایران با ۱+۵ خود نشان دهنده آن است که تحلیل وی در آن مقطع از مذاکرات هسته ای غیر دقیق و ناپخته بود و سیاست های رهبر معظم انقلاب در خصوص موافقت با اصرار دولت نسبت به مذاکره با آمریکا برای رفع مسئله هسته ای، برای همه فهم کردن «بی فایده بودن مذاکره با آمریکا»، «غیرقابل اعتماد بودن آمریکا» ، «بهانه بودن موضوع هسته ای» و نیز «دشمنی پایان ناپذیر آنها با ملت مسلمان ایران» نیز موفق بوده است.

گفتنی است در نامه آیت الله مهدوی کنی خطاب به ولایتی که سه روز پیش از انتخابات نوشته شده و هفته گذشته اولین بار توسط عصر ایران منتشر شده است و خبرگزاری ها به نقل از این سایت نزدیک به هاشمی رفسنجانی آن را بازنشر داده اند، ایشان با یادآوری عهد ولایتی با ایشان در خصوص کناره گیری از انتخابات به نفع گزینه ائتلاف، می نویسند:

برادر بزگوار جناب آقای دکتر ولایتی دام عزه و توفیقه. سلام علیکم و رحمه الله، در موقعیت حساس کنونی و با توجه به اوضاع پیش آمده در صحنه انتخابات من از شما تقاضائی ندارم. از باب اتمام حجت تنها به دو چیز به جنابعالی هشدار می دهم: نخست آن که آیا به عهدی که با ما کردید وفادار هستید یا نه؟ دوم آن که اوضاع پیش آمده نگران کننده است و احتمال پیروزی جبهه اصلاحات قوی است. آیا شما نگران اوضاع هستید یا خیر؟ خدایا شاهد باش که من به عنوان نصیحت به برادر دینی تذکر لازم را دادم. والسلام علینا و علی عباد الله الصالحین. محمد رضا مهدوی کنی. ۱۳۹۲/۳/۲۱

khabarnameh

لازم به ذکر است این نامه اولین بار توسط حجت الاسلام میرلوحی اعلام شد که وی در گفتگو با تسنیم در خصوص رایزنی های آیت الله مهدوی کنی در خصوص اجماع اصولگرایان گفت:«آیت الله برای اینکه نظر خاتمه دهنده را ارائه بدهند، چند بار تماس گرفته بودند و به ناچار نامه هم نوشتند اما آقای ولایتی توصیه‌ها را نپذیرفتند. من حتی خودم هم صحبت کردم اما آقایان قطع کردند و بعد به پیغام‌ها و تماس‌های ما هم جواب ندادند. اما اینکه چه چیزی باعث شد ایشان امتناع کنند باید خودشان پاسخ بدهند. حالا اطرافیان یا مشاوران تأثیر داشتند، من اطلاعی ندارم… آقایان نسبت به شخص آیت‌الله مهدوی‌کنی حتی گفته بودند: “هرچی شما بفرمایید”، یعنی اینطور هم اعلام تبعیت و پیروی کرده بودند.»

در این خصوص فرید میرلوحی نوه آیت الله مهدوی کنی نیز طی مصاحبه ای علی اکبر ولایتی را می داند که باید روز قیامت پاسخگوی شکست ائتلاف انتخاباتی باشد و ماجرای روزهای پایانی انتخابات را به شکل شفاف تری بیان می کند.

در این مصاحبه وی در پاسخ به سئوال خبرنگار که می پرسد: «رسانه ها و افراد مختلف درباره ۳ روز مانده تا انتخابات مسایل متفاوتی را نقل می کنند. با توجه به اطلاعاتی که شما دارید، چرا آقای ولایتی طی آن روزها خود را از دسترس آیت الله مهدوی کنی خارج کردند؟» وی پاسخ می دهد: «البته نمی توانیم نیت خوانی کنیم اما با توجه به اینکه بنده در جریان جزییات کامل این مساله بودم، آن را نقل می کنم. سه روز قبل از انتخابات، ابتدا ابوی ما با یکی از همراهان آقای ولایتی تماس گرفتند و آن بنده خدا گفت که ایشان مشغول سخنرانی تبلیغاتی هستند. بعد از آن هم یکی دوبار دیگر تماس گرفته شد اما آقای ولایتی پاسخ ندادند؛ درحالی که ابوی ما در کنار آیت الله نشسته بودند و می خواستند پیغام ایشان را به آقای ولایتی برسانند. می خواستند تنها این جمله را بگویند که من نمی خواهم به اجبار شما را به سمتی بکشانم، اما آیا با عهدی که با ما بستید، هستید یا خیر؟! شما به ما قول دادید و گفتید که هرکس رای بیشتری دارد، دیگران به نفع آن فرد کنار می کشند؛ آیا بر این قول هستید؟ که متاسفانه آقای ولایتی به تماس های حاج آقا پاسخ ندادند. در یک روز از طرف شخصیتی مانند آیت الله مهدوی کنی سه بار با آقای ولایتی تماس گرفته می شود و او به این تماس ها پاسخ نمی دهد. این چه مفهومی می تواند داشته باشد؟

یک خبری هم که برای اولین در رسانه ها منتشر می شود را عرض بکنم و آن اینکه حاج آقای مهدوی حتی نامه سرگشاده ای خطاب به آقای ولایتی نوشتند که در صورت عدم پاسخگویی ایشان به تلفن حاج آقا، این نامه در رسانه ها منتشر شود. حتی این نامه در اختیار یکی از خبرگزاری های معروف کشور جهت انتشار هم قرار گرفت، اما در نهایت از این اقدام صرف نظر کردند.»