پنج شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۲:۵۰
اتمام حجت آیت الله با سیاستمدار بد عهد؛
نامه تاریخی آیت الله مهدوی کنی به ولایتی + عکس

در موقعیت حساس کنونی و با توجه به اوضاع پیش آمده در صحنه انتخابات من از شما تقاضائی ندارم. از باب اتمام حجت تنها به دو چیز به جنابعالی هشدار می دهم: نخست آن که آیا به عهدی که با ما کردید وفادار هستید یا نه؟

خبرنامه صادق: در طی روزهای اخیر مصاحبه ها و اظهارنظرهای علی اکبر ولایتی، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص موضوع هسته ای از ابعاد مختلف مورد توجه اهالی رسانه قرار گرفته است.

وی در این مصاحبه ها ( + و + ) که با پایگاه khamenei.ir انجام شده است، از تهدید دشمنان در حین مذاکرات انتقاد کرده و با توجه به اتفاقات بعد از بیانیه‌ی سوئیس؛ به تغییر رفتار آمریکایی‌ها، تناقض حرف‌های آنها و در مجموع به تغییر شرایطی که باعث برهم خوردن مذاکره می‌شود؛ اشاره می‌کند. وی در مصاحبه ی دیگری پیش از این از احتیاج آمریکایی‌ها به مذاکرات با ایران به‌عنوان تنها گزینه‌ای که در اختیار دارند، و هم‌چنین کارشکنی‌های آنان در طول فرآیند مذاکرات صحبت کرده است.

به گزارش رجانیوز ولایتی در مناظرات انتخاباتی در پاسخ به جلیلی گفته بود: دیپلماسی کلاس فلسفه نیست که بگویید منطق ما قوی بود! آنچه مردم می بینند این است که شما مسئول مذاکرات هستید و هیچ چیزی حاصل نشده و مدام تحریم ها ببیشتر شده و به مردم فشار بیشتری آمده است. اما این روزها درباره نتیجه مذاکرات هسته ای محطاتانه تر صحبت می کند و نسبت به «دبه» کردن آمریکایی ها هشدار می دهد: «هدف و عادت آن‌ها همین است و بعد از اینکه مذاکرات شروع می‌شود، قدم‌به‌قدم از آن قول اولیه عقب می‌نشینند. نکته‌ی مهم این است که هربار مذاکره می‌کنند، بعدش دبّه درمی‌آورند و همان حرف‌هایی که قبلاً به‌نوعی درباره‌ی آن‌ها تفاهم حاصل شده است، دومرتبه تکرار می‌‌کنند و بعد ادعاهای جدیدی مطرح می‌نمایند.»
وی در این گفتگوها با واقع بینی قابل توجهی نسبت به گذشته، نسبت به بدعهدی آمریکایی ها هشدار می دهد و از لزوم حفظ خطوط قرمز نظام توسط تیم مذاکره کننده سخن می گوید اما به نظر می رسد وی نزدیک به دو سال دیر متوجه برخی «بدیهیات» در عرصه سیاست خارجی از جمله بدعهدی و دبه در آوردن آمریکایی ها شده است.
ولایتی در شرایطی این روزها نسبت به دبه کردن آمریکا اعتراض کرده و این موضوع را بخشی از عادت آنها می داند که در خرداد ماه ۹۲ در جریان مناظره های یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، اظهاراتی متناقض با مواضع امروزش را بیان کرد و با طرح ادعاهایی خلاف واقع، سرنوشت انتخابات را تغییر داد تا با انتخاب حسن روحانی، روند مذاکرات هسته ای به سرنوشت امروز دچار شود.
ولایتی در سخنان خود با تعیین قیمت برای صنعت هسته ای کشور از امکان معامله بر سر آن سخن گفت، موضوعی که این روزها روشن شده به دلیل اهل دبه بودن طرف مقابل چندان قابل اجرا و عملیاتی نیست.
ولایتی خطاب به جلیلی: اگر پیشنهادات ۱+۵ به ایران را در آلماتی می پذیرفتیم به نتیجه می رسیدیم
ولایتی در مناظره سوم انتخاباتی در ۱۷ خرداد ۹۲ خطاب در بخشی از سخنانش ضمن ادعای نادرست و خلاف واقع تذکر رهبر انقلاب به جلیلی در جریان مذاکرات آلماتی گفت: «در آخرین دوری که در آلماتی آقای دکتر جلیلی داشت، آنها پیشنهادهایی به ایران کردند که بر اساس آن می شد کارها را مقداری جلو ببریم و آن پیشنهاد این بود که طرف مقابل ۵+۱ گفت غنی سازی ۲۰ درصد را متوقف کنید و در کارهای فردو  هم مقداری کندی ایجاد شود … دیپلماسی بیانیه صادر کردن پشت تریبون نیست!»
ولایتی افزود: «آنها اعلام کردند این سه تحریم را بر می داریم و ما در پاسخ گفتیم که این کار را می کنیم، شما کل تحریم ها را بردارید،که به شهادت معاون امور خارجه (عراقچی) که در جلسه بوده است این مسائل را مطرح می کنم.»
پاسخ جلیلی به ولایتی: برای ثبت در تاریخ می گویم در آلماتی چه گذشت/ اگر دیگر اطلاعاتتان هم مثل این باشد واویلاست
اما جلیلی در پاسخ به اطلاعات غلط ولایتی، از مقاومت تیم مذاکره کننده هسته ای وقت کشورمان در مذاکرات قزاقستان پرده برداشت و گفت:  «اگر اطلاعات دیگرتان هم مثل اخبار سوم درباره آلماتی باشد، واویلا است! نوار گفت و گوهای آلماتی پیاده شده و خدمت آقا داده شده است. بگذارید به مردم بگویم که در آلماتی چه گذشت؟ در آلماتی آنها همین بحث را که ایشان می گوید می گفتند، ما بیاییم ۲۰ درصد را در ازای دو تحریمی که “بعدا” می خواهد انجام بشود، بدهیم. دُر برابر آب نبات. بعد آنها وارد (غنی سازی) سه درصد شوند. همین روند خطاست که عده ای از دوستان شما زمانی همین بحث را دنبال می کردند.»
جلیلی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت:  «آنجا بحث شد که ما به آنها گفتیم ما حاضریم گام های متقابل برداریم. هر میزان که شما می آیید ما هم می‌آییم. اگر شما پنج کیلومتر، ما هم پنج کیلومتر. ۲۵ کیلومتر و ۱۰۰ کیلومتر هم همین طور.آنجا نماینده انگلیس گفت شما حاضرید همین الان این را انجام دهید؟ گفتم بله. گفتم شروع کنیم. من کاغذم را در آوردم. نماینده آمریکا به نماینده انگلیس گفت ساکت، چیزی نگو! ایشان متوقف شد که همه خندیدند. گفتم خب ادامه دهیم. شما می گویید ۲۵ کیلومتر، خب ۲۵ کیلومتر.»
وی خطاب به ولایتی تصریح کرد: «این چه حرفی است؟ چیزی که آنجا نماینده انگلیس گیر کرده و همه به او خندیدند و بعد نماینده آمریکا به او گفت این طور پیش نرو و به همین دلیل منطق محکم ما بود که آنها اعلام کردند که پس ما باید به مراکزمان برویم و مشورت کنیم و بعد از چند روز به شما بگوییم. چند روزشان شد ۴۰ روز. بعد خانم اشتون آمد در استانبول این را مطرح کرد. بعد ما می آییم این را کاری که آنها در آن گیر کردند و نتوانستند در برابر منطق ما جوابی داشته باشند و اجازه خواستند که بروند در مراکز خود، امروز متاسفانه از سوی فردی مثل شما این طور بیان شود؟ کاری که نماینده انگلیس آنجا واقعا نتوانست این جواب را بدهد!»
حالا بعد از نزدیک به گذشت دو سال آن روزها که آقای ولایتی معتقد بود می توان با تعطیلی غنی سازی ۲۰% و کاهش فعالیت فردو، به نتیجه رسید و تحریم های طرف مقابل را لغو کرد، وی در اظهاراتی کاملا متناض با آن برهه می گوید: « عادت آن‌ها همین است و بعد از اینکه مذاکرات شروع می‌شود، قدم‌به‌قدم از آن قول اولیه عقب می‌نشینند. نکته‌ی مهم این است که هربار مذاکره می‌کنند، بعدش دبّه درمی‌آورند.»

لازم به ذکر است یک سال بعد از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، در خرداد ۹۳ رهبر معظم انقلاب طی حکمی سعید جلیلی را جایگزین علی اکبر ولایتی در شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران کردند.

اما اگر کمی بخواهیم به عقب تر برویم و حضور ولایتی را در عرصه انتخابات بررسی کنیم حقایق جالب تری را ملاحظه خواهیم کرد. حقیقتی که حجت الاسلام میرلوحی رییس دفتر آیت الله مهدوی کنی در گفتگو با یک خبرگزاری ماجرایی را شرح داد که بخشی از ابعاد شکست جبهه اصولگرا در انتخابات را عیان کرد.

به گزارش فردا، وی در خصوص رایزنی های آیت الله مهدوی کنی در خصوص اجماع اصولگرایان گفته است:«آیت الله برای اینکه نظر خاتمه دهنده را ارائه بدهند، چند بار تماس گرفته بودند و به ناچار نامه هم نوشتند اما آقای ولایتی توصیه‌ها را نپذیرفتند. من حتی خودم هم صحبت کردم اما آقایان قطع کردند و بعد به پیغام‌ها و تماس‌های ما هم جواب ندادند. اما اینکه چه چیزی باعث شد ایشان امتناع کنند باید خودشان پاسخ بدهند. حالا اطرافیان یا مشاوران تأثیر داشتند، من اطلاعی ندارم… آقایان نسبت به شخص آیت‌الله مهدوی‌کنی حتی گفته بودند: “هرچی شما بفرمایید”، یعنی اینطور هم اعلام تبعیت و پیروی کرده بودند.»

در حقیقت میرلوحی به بیان حقیقتی پرداخته است که پیش از این در محافل غیر رسمی از آن خبر داده می شد. گویا در تاریخ بیست و یکم خرداد آیت الله مهدوی کنی نامه ای خطاب به دکتر ولایتی نوشته بود و از وی خواسته بود به میثاق خود عمل کرده و از صحنه انتخابات کنار بکشد. این نامه با بی اعتنایی دکتر ولایتی مواجه شد و وی در پاسخ به این درخواست و اقدامات مشابه در همایش حامیان خود اظهار کرد: «یک خبر مهم توجه کنید! علیرغم همه شایعات و بی اخلاقی هایی که در عرض این چند روز مطرح شده بنده تا آخر به عنوان داوطلب انتخابات در صحنه باقی خواهم ماند و ان‌شاءالله اگر مورد اعتماد شما قرار گرفتم با کمک شما مردان و زنان ایرانی اهداف مهم جمهوری اسلامی ایران را محقق خواهم کرد.»

در این نامه تاریخی که امروز در شبکه های مجازی منتشر شده است، آیت الله مهدوی کنی خطاب به ولایتی می نویسند:

برادر بزگوار جناب آقای دکتر ولایتی دام عزه و توفیقه

سلام علیکم و رحمه الله، در موقعیت حساس کنونی و با توجه به اوضاع پیش آمده در صحنه انتخابات من از شما تقاضائی ندارم. از باب اتمام حجت تنها به دو چیز به جنابعالی هشدار می دهم:

نخست آن که آیا به عهدی که با ما کردید وفادار هستید یا نه؟

دوم آن که اوضاع پیش آمده نگران کننده است و احتمال پیروزی جبهه اصلاحات قوی است

آیا شما نگران اوضاع هستید یا خیر؟

خدایا شاهد باش که من به عنوان نصیحت به برادر دینی تذکر لازم را دادم.

والسلام علینا و علی عباد الله الصالحین

محمد رضا مهدوی کنی

۱۳۹۲/۳/۲۱

khabarnameh

 

چه کسی ائتلاف را بر هم زد؟

ائتلاف پیشرفت از ماه‌ها پیش از انتخابات ریاست جمهوری صورت گرفت و اعضای آن متعهد اخلاقی و شرعی شدند که در انتخابات به وحدت برسند،اما فقط دو تن از اعضای ائتلاف بر این امر باقی ماندند و عضو سوم سرانجام به بیراهه جدایی از ائتلاف سه گانه کشیده شد. در شرایطی که بنا بر عهد ائتلاف یعنی توجه به نصایح بزرگانی مانند آیت الله مهدوی کنی و عمل به نظرسنجی ها، حدادعادل انصراف داد و محمدباقر قالیباف در صحنه ماند، دکتر علی‌اکبر ولایتی صحنه انتخابات را به نفع اصول‌گرایان و حفظ وحدت آنان ترک نکرد. در حالی که انتظارها بر این بود که ولایتی صحنه انتخابات را ترک کند تا با استفاده از وحدت اصول‌گرایان موجی در کشور ایجاد شود، اما …

این امر در شرایطی اتفاق افتاد که دکتر ولایتی بارها تاکید کرده بود تایع نظر بزرگان است. البته هنوز از تمامی ابعاد عدم اجماع اصولگرایان در انتخابات پرده برداری نشده است و به نظر می رسد با شرح تمامی رخدادهای مربوط به این امر پالایشی اساسی در این جریان اتفاق بیفتند تا امکان حیات سیاسی پویای آن میسر شود.

نظرات
  1. Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_query() in /home2/isunews/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php:219 Stack trace: #0 /home2/isunews/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php(457): ckrating_get_rating('4650') #1 /home2/isunews/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(288): ckrating_comment_class(Array, Array, '4650', Object(WP_Comment)) #2 /home2/isunews/public_html/wp-includes/plugin.php(203): WP_Hook->apply_filters(Array, Array) #3 /home2/isunews/public_html/wp-includes/comment-template.php(525): apply_filters('comment_class', Array, Array, '4650', Object(WP_Comment), NULL) #4 /home2/isunews/public_html/wp-includes/comment-template.php(430): get_comment_class(Array, Object(WP_Comment), NULL) #5 /home2/isunews/public_html/wp-content/themes/pardis/functions.php(75): comment_class('parent') #6 /home2/isunews/public_html/wp-includes/class-walker-comment.php(174): wordpressapi_comments(Object(WP_Comment), Array, 1) #7 /home2/isunews/public_html/wp in /home2/isunews/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219