شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۴:۱۲
در نمایشگاه کتاب صورت گرفت؛
کتاب «درس گفتارهای اقتصاد مقاومتی» اثر دکتر پیغامی رونمایی شد +تصاویر

کتاب «درس گفتارهای اقتصاد مقاومتی» اثر دکتر عادل پیغامی که توسط انتشارات بسیج دانشگاه امام صادق(ع) منتشر شده است، در دومین روز از بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران رونمایی شد.

خبرنامه صادق: کتاب «درس گفتارهای اقتصاد مقاومتی» اثر دکتر عادل پیغامی که به همت مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق(ع)، منتشر شده است عصر پنجشنبه در غرفه مجمع ناشران انقلاب اسلامی در نمایشگاه کتاب رونمایی شد.

به گزارش خبرنامه صادق در این نشست که با حضور اصحاب فرهنگ و رسانه با عنوان «اقتصاد مقاومتی و نشر» برگزار شد، معاون روابط عمومی مرکز تحقیقات ابتدا ضمن خوشامدگویی به حضار و تشکر از مجمع ناشران انقلاب اسلامی، گفت: با اینکه رهبر معظم انقلاب بارها در خصوص اقتصاد مقاومتی سخن گفته اند و شعار سال‌های گذشته را اقتصادی نامیده اند اما هنوز حرکت جدی برای تحقق این مسئله صورت نگرفته است.

وی یکی از مهمترین مأموریت های فعالان عرصه علوم انسانی و فرهنگ را در این زمینه تلاش برای گفتمان سازی بیانات رهبری خواند و افزود: کتاب یکی از ضروری ترین ابزارهای تحقق گفتمان سازی در میان اقشار مختلف جامعه و به ویژه دانشگاهیان است و مرکز تحقیقات نیز به این منظور تا کنون دو اثر در حوزه اقتصاد مقاومتی از دکتر عادل پیغامی و دکتر عبدالملکی منتشر کرده است.

معاون روابط عمومی مرکز تحقیقات در ادامه گفت: کتاب درس گفتارهای اقتصاد مقاومتی ماحصل سلسله جلسات علمی- آموزشی اقتصاد مقاومتی با تأکید بر اندیشه‌های اقتصادی رهبر معظم انقلاب مد‌ظله‌العالی است که یک سال و نیم پیش از ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در بسیج دانشگاه امام صادق(ع) و با تدریس دکتر عادل پیغامی برگزار شده و به همت مرکز تحقیقات و با کمک های ویژه استاد پیغامی پس از پیاده سازی و ویراستاری ادبی و علمی بصورت یک متن مدون آموزشی برای اقتصاد مقاومتی درآمده است.

وی با اشاره به اینکه تا پیش از این دو اثر در حوزه اقتصاد مقاومتی، هیچ تبیین دانشگاهی و علمی مدونی از نظریه اقتصاد مقاومتی مبتنی بر اندیشه های رهبر انقلاب وجود نداشته است افزود: تبیین ساده، روان و در عین حال عالمانه دکتر پیغامی از اقتصاد مقاومتی ویژگی ممتاز و برجسته این اثر است که همه فهم شدن و فراگیر شدن این نظریه را موجب می شود.

معاون روابط عمومی مرکز در پایان گفت: انشاءالله در روزهای آتی اثری دیگر با عنوان «هشت گفتار در اقتصاد تحریم» با موضوع بررسی حقوقی، سیاسی و اقتصادیِ تاریخچه، اهداف و مبانی تحریم های بین المللی علیه ایران منتشر خواهد شد و به بازار عرضه خواهد گردید.

در ادامه این نشست دکتر عادل پیغامی گفت: اقتصاد همیشه یکی از مهمترین ابزارها برای رشد و قدرتمند شدن ملت ها بوده است و بعد از دوران دفاع مقدس بالا رفتن هجمه های اقتصادی دشمن و افزایش توأمان شتاب اقتصادی کشور موجب شد تا اقتصاد داخلی ایران مقاوم تر شود.

وی با بیان اینکه نیاز اصلی اقتصاد امروز کشور وجود مجاهد اقتصادی است گفت: عرصه اقتصاد نیز نیازمند تلاش و مجاهدت افراد است تا بتواند بار اصلی اقتصاد مقاومتی را به دوش بکشد.

این استاد دانشگاه همدلی و همزبانی را که به عنوان شعار سال مطرح شده است عنصر مهم در رشد اقتصادی کشور دانست و افزود: کتاب محمل همدلی و همزبانی است و از طریق کتاب می توان در جامعه گفتمان سازی کرد و انتشار این کتاب نیز برای گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی در جامعه بوده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) گفت: متأسفانه زمانی جنگ اقتصادی مورد توجه ما شده که دشمن پشت مرزهای ماست و دلیل اصلی آن عدم توجه جدی به سخن رهبران جمهوری اسلامی است.

نویسنده کتاب «درس گفتارهای اقتصاد مقاومتی» در بخش دیگری با بیان اینکه دو جنگ فرهنگی و اقتصادی امروز انقلاب اسلامی را تهدید می کند، افزود: برای مبارزه جدی و مجاهدت در این عرصه ابتدا باید تک تک جملات رهبری و کلید واژه های سخنرانی ایشان تبیین شود و سپس عملیاتی شود.

دکتر عادل پیغامی اقتصاد مقاومتی را یک استراتژی بلند مدت و غیر وابسته به دوران تحریم خواند و خواستار نقش آفرینی ناشران و اصحاب رسانه در این عرصه شد.

وی گفت: اقتصاد مقاومتی نیاز به ترجمه برای همه فهمی از زبان آکادمیک به زبان عمومی دارد و تلاش ما در این کتاب این بوده است که این مسئله را محقق کنیم.

در بخش پایانی این نشست نیز آقای تورانیان مدیر انتشارات شهرآب توضیحاتی را در خصوص چالش های نشر در اقتصاد مقاومتی بیان کرد.

لازم به ذکر است چاپ اول این کتاب به همت موسسه علمی فرهنگی سدید و توسط انتشارات بسیج دانشگاه امام صادق(ع) در ۵۱۹ صفحه و به قیمت ۱۵۰۰۰ تومان در بهار ۹۴ منتشر شده است و در غرفه انتشارات بسیج دانشگاه امام صادق(ع) در نمایشگاه کتاب، راهروی ۲۸ غرفه ۱۹ عرضه می شود.​

SadidBookFair02_01

SadidBookFair02_03

SadidBookFair02_07

SadidBookFair02_09

SadidBookFair02_12

SadidBookFair02_14

SadidBookFair02_15

SadidBookFair02_17

SadidBookFair02_18

SadidBookFair02_19