چهارشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۳ ۱۲:۴۵
انتظارات انقلاب اسلامی از شبکه تلویزیونی «افق»

انتظار ما از شبکه، تنها پاسخ به چالش‌ها و مشکلاتی که غربی‌های به ظاهر متمدن برای ما ایجاد نمودند؛ نیست، بلکه پاسخ به فطرت نهادینه‌شده در قلوب پاک جوانانی است که شاهد دوران گذار تاریخ ایران‌اند و منتظرند تا شاهد شکوفایی بهتر جامعه‌ی قبل از جامعه مهدوی باشند و خود را برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی آماده کنند.

خبرنامه صادق، علی تقی نژاد*: کجاست سید شهیدان اهل قلم، تا ببیند دغدغه دیروزی‌اش، امروز البته تا حدودی عینیت یافته و فرزندان انقلاب، سکاندار تولید و پخش برنامه‌های در شأن جمهوری اسلامی ایران هستند؟ شبکه افق راه خودش را پیدا کرده و می‌تواند اهداف والای انقلاب اسلامی را در چهارچوب تلویزیون آنگونه که شایسته صدور انقلاب می‌نامند، پیاده کند. بسیار مسروریم از فرخنده اتفاقی که در تاریخ صداوسیمای جمهوری اسلامی به وقوع پیوسته و بسی جای امیدواری است که هنوز عده‌ای در سرزمین پهناور ایران اسلامی، بر اصول و دغدغه‌هایشان ثابت قدم مانده و آرزوی انتقال تفکر ناب انقلاب اسلامی در قالب و فرم نمایشی جهت مشاهده دیگران؛ چه ایرانی و چه خارجی، در جریان است.

از زمانی که این شبکه به صورت رسمی افتتاح شد(جمعه ۸ اسفند۹۳)، خط واقعی خودش را از سایر شبکه‌های موجود مشخص کرد. شبکه افق، به مثابه تیری است که با همت شبانه‌روزی مدیران و عوامل محترم شبکه، سینه دشمن را نشانه گرفته و تا هر زمان و هر جائی که لبیک به کلمه لا اله الا الله گفته می‌شود، رها خواهد شد. از ابتدا به همگی فهماند که ادامه راه سید مرتضی شهید، قطب و همان افقی است که در مسیر اعتلای ایران اسلامی می‌بایست مورد توجه بشریت قرار بگیرد.

بی‌شک، مخاطبان اصلی این شبکه، همه مردم ایران زمین‌اند و هیچ گروهی خود را محق نمی‌داند، ولی بدون تردید هیچ فرد یا گروهی غیر از انقلابیون هم نمی‌تواند الگوهای ناب و اسلوب‌های خاص انقلاب اسلامی را و یا بهتر بگوئیم، هیچ گروهی بهتر از انقلابی‌ها، مبانی انقلاب اسلامی را نمی‌توانند به دیگر افراد یا دیگر گروه‌ها و یا دیگر کشورهای اسلامی و غیر اسلامی صادر کنند و این خود، از معجزاتی است که ما در صداوسیمای پس از انقلاب ۱۳۵۷ شاهد و ناظر آن هستیم. شبکه‌ای که انتظار می‌رود فضای تلویزیونی را رونقی بهتر و ارزشی بیشتر از دفعات قبل را به مردمان هدیه بخشد.

انتظارِ آنها که پای تلویزیون در منزل نشسته‌اند این است که اخلاق، تقوا، شایسته‌بودن در تمام زمینه‌ها را به عرصه تصویر بکشاند و فاصله‌ها را کم کند. باورمان این است که ابزار هم می‌تواند بر عقاید ما اثر بگذارد، چراکه اگر تصاویر و فیلم‌های غیر مذهبی با کمترین قیمت و بیشترین ضرر خانوادگی نبود، امروز برخی از جوانان ما گرفتار تهاجم فرهنگی غرب نمی‌شدند و سطح توقع‌شان و نیز سبک زندگی‌شان و از همه چیز مهم‌تر، تأخیر در ازدواج هم در مملکت ما صورت نمی‌گرفت.

انتظار ما از شبکه، تنها پاسخ به چالش‌ها و مشکلاتی که غربی‌های به ظاهر متمدن برای ما ایجاد نمودند؛ نیست، بلکه پاسخ به فطرت نهادینه‌شده در قلوب پاک جوانانی است که شاهد دوران گذار تاریخ ایران‌اند و منتظرند تا شاهد شکوفایی بهتر جامعه‌ی قبل از جامعه مهدوی باشند و خود را برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی آماده کنند.

انتظار ما این است که نباید تنها در بعد سلبی اقداماتی هرچند درست و قابل قبولی صورت بگیرد، بلکه باید در بعد ایجابی، با همان فرم‌های مورد اتفاق اهالی سینما و رسانه طوری ایفای نقش کند تا دیگرانی که ادعای فرهنگ دارند را به شک و تردید در هویت واقعی‌شان اندازد و از این مهم‌تر، نشان‌دهنده فرهنگ ناب و هنر فاخر محمدیصلی الله علیه و آله و سلم باشد.

ما به شبکه‌ و افقی نیازمندیم تا بتواند اسلام را به خودی‌ها و غیر خودی‌ها-که اغلب فطرت پاک و دست نخورده‌ای دارند- به بهترین وجه معرفی نماید. پیرو نامه‌ای که حضرت امام خامنه‌ایمدظله العالی به جوانان آمریکا و اروپا نوشتند، بهترین زمان و مکان که می‌توان از ابعاد مهم نامه و بازخوردهای آن در مرحله اول و نیز شناساندن وجه کامل و سالمی از اسلام در مرحله دوم؛ پرده برداشت، همین دورانی است که آیندگان در صفحات تاریخ خواهند خواند و به ایرانی‌بودن و مسلمان‌بودن خودشان بیشتر مفتخر می‌شوند. الکلام اینکه، ایران اسلامی در مسیر و پیچ تاریخی‌ای قرار گرفته که نیاز به یک شبکه‌ای رسانه‌ای دارد تا بتواند تصاویر واقعی انقلاب؛ از مبانی گرفته تا مصادیق آن را به رخ جهانیان بکشد و به فضل الهی بتواند بر تعداد مسلمانان جهان بیفزاید، و این مهم، تنها یکی از اهداف پنهان شبکه می‌تواند باشد.

*دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه امام صادق(ع)