سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۳ ۱۳:۰۸
همراه با دانش آموختگان دانشگاه امام صادق علیه السلام؛ محمدحسن روزی طلب
نویسنده جنجالی ترین کتاب ها و نشریات چند سال اخیر و کسی که آرزوی هم سلولی شدن با آریا را داشت/ از تحمل حبس بخاطر انتقاد از لاریجانی ها تا اخراج از روزنامه ایران

در میان دانش آموختگان دانشگاه امام صادق(علیه السلام) چهره های جالب توجهی وجود دارند که علی رغم امام صادقی بودن، هزینه های فروانی برای بازگویی عقاید خود داده اند و هنوز هم به راه خود ادامه می دهند.

خبرنامه صادق: در میان دانش آموختگان دانشگاه امام صادق(علیه السلام) چهره های جالب توجهی وجود دارند که علی رغم امام صادقی بودن، هزینه های فروانی برای بازگویی عقاید خود داده اند و هنوز هم به راه خود ادامه می دهند.

از جمله این افراد «محمد حسن روزی طلب» است که فعالیت رسانه ای خود را از رجانیوز آغاز کرد و پس از روی کار آمدن دولت نهم نیز وارد مجموعه های رسانه ای مهمی چون روزنامه ایران شد.

روزی طلب

وی متولد ۱۳۶۲ در شیراز و پدر وی سردار شهید محمد جواد روزی طلب از پیشتازان مقابله با طیف «علی‌محمد دستغیب» بوده است و علاوه بر این در دامان خانواده ای شهید پرور رشد یافت که به تعبیر خودش:

«خانواده‌مون به قول معروف ۴، ۵ سال پیرهن مشکی از تنشون در نیامده بود. دایی‌ام شهید عبدالحمید حسینی ۱۲ اردیبهشت ۶۱ در عملیات بیت المقدس شهید شدند. عموم محمدحسن روزی طلب ۲ فروردین ۶۱ در عملیات فتح مبین. شهید محمد محسن روزی طلب که متولد ۴۸ بودند سال ۶۳ اگر اشتباه نکنم در عملیات خیبر شهید شدند. حالا اینها بغیر از پسرخاله های بابام و بقیه هستند.»

روزی طلب در سال ۱۳۸۰ به طور هم زمان در رشته حقوق دانشگاه تهران و دانشگاه امام صادق(ع) پذیرفته شد که تحصیل در دانشگاه امام صادق(ع) را ترجبح داد اما پس از اخذ مدرک کارشناسی برای ادامه تحصیل در رشته حقوق عمومی وارد دانشگاه تهران شد.

آغاز کار در رجانیوز و انتشار جنجالی ترین مطالب رسانه ای و کتاب ها

روزی طلب علی رغم اینکه سن و سال چندانی ندارد اما از سال های آغازین ورود به دانشگاه فعالیت های چشمگیری داشته است و در حوزه تاریخ نگاری انقلاب اسلامی نیز وارد حیطه هایی شد که تا پیش از این کمتر کسی بدان پرداخته بود.

در کارنامه روزی طلب موارد زیر دیده می شود:

۱- عضویت در هیات موسس و سردبیری پایگاه اطلاع رسانی رجانیوز

۲ – عضو کمیسیون رسانه مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری و دبیر تحریریه نشریه برداشت اول(۱۳۸۵-۱۳۸۸)

۳- مشاور استاندار فارس(۱۳۸۶-۱۳۸۸)

۴- دبیر سیاسی روزنامه ایران (۱۳۸۷-۱۳۸۸)

۵- عضو شورای سردبیری روزنامه ایران و سردبیر ویژه نامه های رمز عبور ۱-۵ (۱۳۸۹-۱۳۹۰)

۶- سردبیری چند ویژه نامه تاریخی: ۳۰ سال پس از جراحی بزرگ(روزنامه جوان)- میوه ممنوعه (هفته نامه ۹ دی) و …

۷- برنده جایزه برتر جشنواره مطبوعات در بخش سرمقاله(۱۳۸۹) و جایزه ویژه عمار در جشنواره نهاد کتابخانه های عمومی

۸- پژوهشگر و نویسنده در مستند پایان مدارا (۱۳۹۰)

۹- پژوهشگر و نویسنده در پروژه ۲۶ قسمتی مستند-گفتگوی شاهدعینی- به سفارش موسسه فرهنگی-هنری اوج (۱۳۹۱-۱۳۹۲)

۱۰- مشاور رئیس بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس و قائم مقام خبرگزاری دفاع مقدس

۱۱- سردبیر نشریه رمز عبور (۱۳۹۳)

۱۲- نویسنده کتابهای:

۱۲-۱- تکیه گاه بررسی نقش آقای اکبر هاشمی رفسنجانی در انتخابات نهم و دهم ریاست جمهوری، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، دی ماه ۱۳۹۰، چاپ دوم

۱۲-۲ – تاریخ شفاهی جنبش دانشجویی مسلمان (باهمکاری امیر حسین ثابتی) ، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، شهریور۱۳۹۱

۱۲-۳ – ترکیب التقاط و ترور بررسی عملکرد و اسناد گروه فرقان، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، اردیبهشت ۱۳۹۲

۱۲-۴- تدوین کتاب «شکست تحمیل مصلحت» ، نشر اینترنتی

۱۲-۵- صخره سخت، بررسی پرونده های امنیتی در جمهوری اسلامی ۱۳۵۷-۱۳۵۹، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، بهمن۱۳۹۲

۱۲-۶- شاهد عینی، نشر اشراق حکمت، اردیبهشت ۱۳۹۳

۱۲-۷- تاریخ شفاهی سیاست خارجی جمهوری اسلامی، (با همراه محمد رحمانی)، مرکز اسناد انقلاب اسلامی،‌اردیبهشت ۱۳۹۳

۱۲-۸- پرونده مسکوت(بررسی اسناد و اسرار پرونده انفجار ۸ شهریور ۱۳۶۰ در نخست وزیری، (به همراه محمد مهدی اسلامی) ، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، شهریور ۱۳۹۳.

فعال رسانه ای که مغضوب همه بود!

روزی طلب در روزهای فعالیت رسانه ای خود، فراز و نشیب فراوانی را به دیده بود و این موضوع در برهه های زمانی مختلف نیز قابل مشاهده است.

در زمان فعالیت در رجانیوز بارها به دادگاه رفت و بخاطر درج خبرهای مختلف مورد دادخواست قرار گرفت.

روزی طلب

علی رغم اینکه بسیاری وی را از طرفداران دولت قبلی می پندارند، وی در دولت دهم به دلیل مخالفت با جریان انحرافی از کادر روزنامه ایران خارج شد و اندر احوالات آن روزهای خود در روزنامه ایران توضیح می دهد:

«در دولت نهم یک مورد هم نبود که از بالا گفته بشه چی کار کنید. تا اینکه ماجرای معاون اولی آقای مشایی پیش آمد، ما یک هفته خبرهای آقای احمدی نژاد و مشایی را نزدیم. خبرهای عادی دکتر را می زدیم اما خبر تودیع و معارفه بقایی و مشایی یا یک مصاحبه ای که ایشون داشتند را علی رغم فشارها نزدیم.

این فشارها بیشتر شد تا اواخر سال ۸۹ که ماجرای سفر پادشاه اردن پیش آمد. من البته دبیر سرویس سیاسی نبودم و در شورای سردبیری بودم. خیلی فشار زیاد بود که روزنامه از آن سفر تجلیل کند که یادم است ما تا ساعت دوازده، یک شب مقاومت کردیم و نزدیم. این مسائل موجب شد که در ابتدای سال ۹۰ کلا کادر روزنامه را عوض کنند.»

اما اخراج از کادر روزنامه ایران تنها مجازات وی نبود و پس از آن بود که به دلیل انتقاد از برادران لاریجانی به ۴ ماه حبس تعزیزی قطعی محکوم شد.

ماجرا نیز از این قرار بود که وی در وبلاگ شخصی خود از روند برخورد با فعالان جبهه فرهنگی انقلاب همچون احمد قدیری‌ابیانه‌ در قم، میثم نیلی، سعید ذاکری و همچنین فیلترینگ سایت های ۵۹۸ و بی باک انتقاد کرده بود، با شکایت و اعلام جرم دادستان تهران به دادگاه احضار شده بود.

در بخشی از حکم صادره آمده است:

«در مانحن فیه، نظر به مقام و موقعیت آقایان لاریجانی‌ها بعنوان روسای قوای مقننه و قضاییه، با بکار بردن «دیکتاتوری برادران ادامه دارد» موجبات وهن شخصیت و توهین به مقام و موقعیت آنان را موجب می‌گردد. در نتیجه مشمول عنوان قانون توهین موضوع ماده ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی می‌گردد. علی‌هذا…حکم به محکومیت مشارالیه به تحمل چهار ماه حبس تعزیری صادر و اعلام می‌گردد.»

جالب اینجاست که روزی طلب هرگز از این مواضع خود نیز بازگشتی نداشت و چند وقتی قبل از اجرای حکم خود نیز گفته بود که دوست دارد با «امیرمنصور آریا» هم سلول شود.

ناگفته نماند که آخرین فعالیت رسانه ای روزی طلب(نشریه رمز عبور) نیز بی حاشیه نماند و پس از انتشار چند شماره، حکم توقیف آن به دلیل درج تصویری از یکی از سران فتنه در روی جلد با عنوان(ناگفته های حصر) صادر شد.

 

نظرات
  1. Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_query() in /home2/isunews/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php:219 Stack trace: #0 /home2/isunews/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php(457): ckrating_get_rating('3809') #1 /home2/isunews/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(288): ckrating_comment_class(Array, '', '3809', Object(WP_Comment)) #2 /home2/isunews/public_html/wp-includes/plugin.php(203): WP_Hook->apply_filters(Array, Array) #3 /home2/isunews/public_html/wp-includes/comment-template.php(525): apply_filters('comment_class', Array, '', '3809', Object(WP_Comment), NULL) #4 /home2/isunews/public_html/wp-includes/comment-template.php(430): get_comment_class('', Object(WP_Comment), NULL) #5 /home2/isunews/public_html/wp-content/themes/pardis/functions.php(75): comment_class('') #6 /home2/isunews/public_html/wp-includes/class-walker-comment.php(174): wordpressapi_comments(Object(WP_Comment), Array, 1) #7 /home2/isunews/public_html/wp-includes/class in /home2/isunews/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219