دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۳ ۱۸:۱۶
یادمان اساتید دانشگاه امام صادق(علیه السلام)؛ مرحوم حجت الاسلام محمد هادی مروی
از نمایندگی امام در مسجد سلیمان تا معاون اولی قوه قضاییه/ با خوردن این نان، گویی حافظه‌ام چندین برابر شده است/ خاطره گویی استاد از رهبری در جمع امام صادقی ها+ فیلم

از دیگر اساتید به نام دانشگاه امام صادق(ع) حجت الاسلام و المسلمین «محمد هادی مروی» بود که در ۱۵ فروردین ۱۳۲۵ هجری خورشیدی در محله‌ای از محلات مـجاور حرم مطهر امام رضا (ع) در مشهد مقدس در خانواده‌ای مذهبی دیده به جهان گشود.

خبرنامه صادق: از دیگر اساتید به نام دانشگاه امام صادق(ع) حجت الاسلام و المسلمین «محمد هادی مروی» بود که در ۱۵ فروردین ۱۳۲۵ هجری خورشیدی در محله‌ای از محلات مـجاور حرم مطهر امام رضا (ع) در مشهد مقدس در خانواده‌ای مذهبی دیده به جهان گشود.

ابوی گرامی‌شان شیخ یحیی مروی، فردی با تقوا و خوشنام بود که در بازار به کسب و کار اشتغال داشت. شیخ یحیی در سال ۱۳۵۶ هجری شمسی درگذشت و در جوار بارگاه امام رضا (ع) به خاک سپرده شد.

مادرشان، بتول خانم زنی مطهر و مهربان بود. با سپری شدن روزگار طفولیت، محمدهادی به فراگیری دروس نظام آموزشی آن زمان پرداخت. در دوران نوجوانی و همزمان با اتمام دروس مقدماتی به تحصیل علوم دینی روی آورد.

محمد هادی در ابتدا وارد حوزه علمیه مشهد شد. در سال ۱۳۴۳ به منظور تکمیل تحصیلات حوزوی وارد شهر قم شد و در سطوح عالی فقه و اصول به تلمذ پرداخت و از همان سال‌ها به محضر درس آیت‌الله العظمی وحیدی خراسانی درآمد.

مروی

پدرآیت‌الله محمد هادی مروی مدتی در جوانی به تحصیل علوم حوزوی مشغول بود؛ اما به دلیل تأمین معاش خانواده از تحصیل بازماند. به همین دلیل علاقه فراوانی داشت که فرزند گرامی‌شان در علوم دینی و کسب معرفت جد و جهد به‌کار گیرد تا جایی که هنگامی که یکی از بزرگان حوزه به محمدهادی توصیه می‌کند برای تقویت حافظه، نان را در منزل تهیه کند. پدر نیز همکاری کرد و به همین منظور تنوری در خانه رو به قبله ساخت و مادر کلیه مراحل تهیه نان را با وضو انجام می‌داد. ‌

محمد هادی از این نان استفاده می‌کرد و آن پس خودشان اظهار می‌کرد «گویی حافظه‌ام چندین برابر شده است» و این حالات تا پایان عمر ادامه داشت.

مرحوم مروی در بین سال های ۱۳۴۲ تا ۱۳۵۷ به مبارزه علیه حکومت طاغوت پرداخت. وی چندین بار توسط عوامل ساواک دستگیر شد؛ اما در اراده آهنین آن بزرگوار خللی وارد نیامد. در یکی از دستگیری‌ها هنگامی که عوامل ساواک در حال انتقال وی در مسیر کرمان- رفسنجان بودند، در بیابان چشمانشان را می‌بندند و وی را از ماشین پیاده می‌نمایند و سعی می‌کنند که ایشان را با تهدید به مرگ بترسانند، اما غافل از این‌که انگیزه ایشان بسیار قوی‌تر از آن است که با چنین اقداماتی کمرنگ شود.

حجت الاسلام و المسلمین مروی با مرحوم شهید بهشتی، شهید مفتح و شهید مطهری بسیار مأنوس بود.

ایشان در سال‌های اقامت خود در قم با فرزند آیت‌الله خزعلی- راضیه خزعلی- ازدواج کرد و حاصل این وصلت ۵ فرزند است که به احترام پدر، پسر بزرگشان یحیی نامیده شد.

مشاغل و مناصب حجت الاسلام مروی

ایشان در مناصب مختلف دولتی حضور داشتند که موارد زیر از جمله آنها می باشد:

– نماینده امام خمینی در مسجد سلیمان و بهبهان، سال ۱۳۵۸

– معاونت سازمان بازرسی کل کشور، سال ۱۳۶۰

– ریاست دادگاه عالی انتظامی قضات ۱۳۶۲ تا ۱۳۸۶

– معاونت اول قوه قضاییه سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۳

– ریاست کمیسیون نقل و انتقالات قضات سال ۱۳۶۲ تا ۱۳۸۳

خاطره گویی از رهبر معظم انقلاب در جمع امام صادقی ها

استاد مروی مراودات فراونای با رهبر معظم انقلاب داشت و بدین دلیل خاطرات ناگفته فراوانی هم داشت که یکی از آنها به دیدار حضرت آیت الله خامنه ای با مرحوم معلم(از عرفای نامدار دامغان) باز می گردد.

مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ هادی مروی در جمع دانشجویان دانشگاه امام صادق (ع) پیرامون یکی از این ملاقاتها نقل می کنند:

حدود سه سال قبل من با ماشین رفتم دامغان به آقای معلم عرض کردم ایام عید است آمده ام خدمتتان تا با هم مشرف بشویم مشهد. ایشان نیز لطف کرده و آمدند با هم رفتیم مشهد. رهبر معظم انقلاب هم در ایام عید مشهد مشرف بودند چون ایشان خیلی به آقای معلم علاقمند بودند. من یک روز به ایشان عرض کردم بیایید برویم خدمت مقام معظم رهبری. فرمودند: برویم. وقتی رفتیم خدمت ایشان ده دوازده نفر از روحانیون بزرگ آنجا نشسته بودند، تا وارد شدیم ایشان ما را انداخت جلو، مرحوم آقای معلم دامغانی هیچ وقت نه بر سید و نه بر طلبه مقدم نمی شد. هیچ وقت من ندیده بودم و خودش پشت سر ما وارد شد. یک مرتبه چشم آقا به آقای معلم افتاد بلند شدند از آن گوشه مجلس آمدند وسط مجلس و او را بغل گرفتند. محکم فشردند و ایشان را آوردند کنار دستشان نشاندند.

یک روحانی که آنجا من پهلویش نشسته بودم گفت: این آقا کیست که این قدر آقا اکرامش می کنند؟ گفتم: الان خود آقا معرفی می کند. آقا فهمیدند که اهل علم هم تعجب کردند، لذا فرمودند: «ایشان آقای معلم دامغانی هستند. من یک جمله فقط درباره ایشان می گویم در آن زمانهای قدیم یک کوره های دستی بود اینها قلع می دادند ظروف مسی را سفید می کردند، یک کوره بود یک قسمتی از زمین را خاکبرداری می کردند آنجا آتش می ریختند، یک دستگاه دم هم بود و یک کسی این را می دمید تا آن آتش برافروخته می شد. این مس را می گذاشتند کنار این آتش داغ می شد قلع را به آن می زدند سفید می شد. باید حتما یک کسی این دم را بدمد و الا این آتش مشتعل نمی شود. آقای معلم از آن کسانی است که می دمد به من و امثال من که می توانیم برای مردم کار کنیم.»

سخرانی غنی و پر محتوا در نماز جمعه

استاد مروی هر از گاهی برای سخنرانی پیش از خطبه در نماز جمعه تهران حاضر می شدند که در یکی از آنها در خصوص قضاوت از منظر اسلام، به اهمیت امر قضا، نحوه قضاوت به عدل، شرایط قاضی از منظر اسلام با استناد به فرمایشات حضرت علی (علیه السلام)، مسئولیت قضاوت و … پرداختند و فیلم آن در ادامه می آید.

سرانجام این استاد گرانقدر پس از سال‌ها خدمت در تاریخ ۱۸ شهریورماه ۱۳۸۶ در مشهد مقدس به علت خونریزی مغزی درگذشت و در جوار بارگاه حضرت امام رضا (ع) به خاک سپرده شد.

در پی درگذشت خطیب دانشور و فاضل جناب حجت‌الاسلام آقای حاج شیخ هادی مروی رحمه‌الله علیه، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز پیام تسلیتی بدین شرح صادر فرمودند :

«بسم الله الرحمن الرحیم

درگذشت خطیب دانشور و فاضل جناب حجه الاسلام آقای حاج شیخ هادی مروی رحمه الله علیه را به خانواده و فرزندان محترم ایشان و نیز به آیه الله آقای خزعلی و جناب حجه الاسلام آقای حاج شیخ احمد مروی و دیگر بازماندگان و علاقمندان آن مرحوم تسلیت عرض می کنم. خدمات ایشان در سنگر خطابه و بیان و نیز در مسئولیتهای قضایی مایه ی یاد نیک و سرمایه یی معنوی است و امید است موجب علوّ درجات آن مرحوم باشد انشاءالله.

از خداوند متعال رحمت و مغفرت برای ایشان و صبر و اجر برای بازماندگان مسألت می کنم.»

روحش شاد و یادش گرامی باد