خبرنامه صادق » ماجرای ناراحتی آیت الله مهدوی کنی(ره) از موضع گیری علامه طباطبایی(ره)
شنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۳ ۱۸:۱۴
یاد یار صدیق:
ماجرای ناراحتی آیت الله مهدوی کنی(ره) از موضع گیری علامه طباطبایی(ره)

از جمله خصوصیات سلوک سیاسی آیت الله مهدوی کنی(ره) پیروی همیشگی ایشان از خط فکری و سیاسی امام خمینی(ره) بود و…

خبرنامه صادق: از جمله خصوصیات سلوک سیاسی آیت الله مهدوی کنی(ره) پیروی همیشگی ایشان از خط فکری و سیاسی امام خمینی(ره) بود و در این موضوع با هیچ کس تعارفی نداشتند و در این باره یادآور شده اند:

«من هنگام تاسیس دارالتبلیغ نمی دانستم تحلیلی مستند داشته باشم که جریان شریعتمداری و دارالتبلیغ چیست؛ ولی اجمالا ما در آن وقت می شنیدیم که امام با دارالتیلیغ مخالف اند .

در آن زمان مرحوم علامه طباطبایی از کسانی بودند که از این جریان {دارالتبلیغ} طرفداری می کردند و حتی در یک صحبتی مرحوم علامه طباطبایی فرموده بودند که بالاخره نمی دانم چرا امام با این جریان مخالف می کند و خوب است کسی پیدا بشود و میان این دو نفر را اصلاح کند.

ما از موضع گیری های علامه طباطبایی به خاطر علاقه ای که به امام داشتیم کمی ناراحت بودیم.

منبع: کتاب خاطرا آیت الله مهدوی کنی، ص ۱۲۵٫

 

نظرات
 1. یکی مثل بقیه
  ۱۰ اسفند ۱۳۹۳

  سلام علیکم
  اگر به خاطرات مرحوم دوانی که از نزدیک ترین افراد به مرحوم امام بودند هم رجوع کنید خواهید دید که ایشون هم طرف دارالتبلیغ رو گرفتند.
  به قول مرحوم استاد على دوانى در چاپ اول جلد ۱۳ کتاب «مفاخر اسلام » اگر شاه و یا رژیم در این امر (منظور دارالتبلیغ است) کوچک‏ترین نقش و دخالتى داشتند، به طور مسلم مدارک و شواهد آن در اسناد ساواک پیدا مى‏شد و دوستان هم آن را منتشر مى‏ساختند، ولى مى‏بینیم که حتى یک سند و مدرک که حاکى از دخالت رژیم در امر پیدایش دارالتبلیغ باشد، به دست نیامده است.
  متاسفانه برخی اطرافیان مرحوم امام ذهن ایشون رو نسبت به دارالتبلیغ مسموم کرده بودند.
  البته این موارد به معنای تایید آقای شریعتمداری نیست، اما در این مسئله همون طور که از علامه نقل شده دارالتبلیغ مشکلی نداشته و اگر دقت کنید آیه الله مهدوی هم کاملاً منصفانه فرمودند که خودشون در این زمینه تحلیلی نداشتند.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. ناشناس
  ۰۵ مهر ۱۳۹۵

  برخلاف نظر مطرح شده در این کامنت، در اسناد ساواک رابطه جدی شریعت‌مداری و دارالتبلیغ با ساواک وجود دارد. مرحوم آقای دوانی بی‌اطلاع بوده اند.

  Thumb up 0 Thumb down 0