پنج شنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۳ ۲۱:۱۲
عبدالملکی: مطالبه‌گری می‌تواند مدیران اقتصادی را وادار به اجرای اقتصاد مقاومتی کند

استاد دانشگاه امام صادق با اشاره به سیاست های اقتصادی دولت یازدهم گفت: مدیران اقتصادی دولت اصلا اعتقادی به اقتصاد مقاومتی و جهاد اقتصادی ندارند و برای آنکه بتوانیم اقتصاد مقاومتی را در این شرایط اجرایی کنیم باید مطالبه گری را در حد اعلا انجام داد.

به گزارش خبرنامه صادق، حجت اله عبدالملکی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به شرایط اقتصادی ایران و دیدگاه مدیران اقتصادی گفت: آنچه در طول مدت یک سال و نیم از مدیریت اقتصادی کور می گذرد نشان می‌دهد که عملکرد منفی دولت بیشتر از عملکرد مثبت‌ بوده است.

این استاد اقتصاد  ادامه داد: در دو حوزه شرایط اقتصادی کشور را می توان مدنظر قرار داد که یکی تضعیف تولید ملی و دیگری تخریب فرهنگ اقتصادی داخلی و اسلامی است.

وی با اشاره به بحث تضعیف تولید ملی و اقداماتی که از سوی دولت صورت گرفته است، گفت: دولت در این مدت بیشتر به جای توجه به تولید ملی به دنبال توجه به واردات کالاهای خارجی بوده است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: در صنعت نفت و گاز این موضوع زیاد به چشم می خورد که توسعه صنعت نفت وابسته به مذاکرات سیاسی و بازگشت شرکت های خارجی شده است، در صورتی که مسئولان فعلی پیمانکاران داخلی را دست کم گرفته اند و در موارد زیادی پیمانکاران داخلی خلع ید شده اند.

عبدالملکی با اشاره به اینکه فضا برای واردات کالاهای غیر ضروری افزایش یافته است تصریح کرد: علت این افزایش فضا نیز به دلیل شرایط فرهنگی مدیران اقتصادی است که متاسفانه شیفتگی خاصی به غرب و کالا و خدامت غربی دارند.

این استاد دانشگاه امام صادق (ع) تصریح کرد: بخشی از مشکلاتی که امروز شاهدش هستیم باز می گردد به قوانین حاکم بر فضای اقتصادی که به عنوان نمونه به توافق تجارت ترجیهی که بین ایران و ترکیه اخیرا منعقد شده است اشاره کرد.

وی اظهار کرد: بی اعتقادی مسئولان اقتصادی دولت به کیفیت کالای داخلی زیاد است که در صحبتهای مدیران هراز گاهی شاهدیم که تنها مزیت ایران در قرمه سبزی و آبگوشت و از این قبیل حرف ها است که نشان از افکار درونی این مدیران است که امروز در راس کار هستند و قویا به این موضوع اعتقاد دارند که نمی توان در تولید داخل موفق بود.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: این صحبت ها در حالی مطرح می شود که تولید کننده داخلی از تسهیلات محروم است و حتی در ماجرای معوقات بانکی تولید کننده واقعی ضرر کرده و تحت فشار قرار گرفته است و در مسئله تخصیص ارز نیز تولیدکننده واقعی کمترین ارز مبادله ای را دریافت می کند و واردکننده کالاهای لوکس و مصرفی بیشترین ارز مبادله ای را دریافت می کند.

وی با اشاره به شرایط تولیدی کشور گفت: امروز شاهدیم همان تولیدی که در سال ۹۲ داشتیم امروز لطمه ببیند و غیر از آن بنگاه های تولیدی که در جریان اجرای بد قانون هدفمندی یارانه ها لطمه دیده بودند کماکان بدون حمایت به کارشان ادامه می دهند و به سختی بر روی پای خود ایستاده اند و همچنان در این دولت نیز از آنها پشتیبانی نمی شود.

عبدالملکی با اشاره به شرایط فرهنگی حاکم بر مسئولان اقتصادی گفت: ما می گوییم اقتصاد مقاومتی دو رکن دارد که یکی توجه به اقتصاد داخلی و دیگر توجه به اقتصادی است که از فرهنگ اسلامی منتج می شود که همان جهاد اقتصادی است.

وی ادامه داد: در این دولت جهاد اقتصادی بیشترین لطمه را خورد زیرا مدیران ارشد اقتصادی اصلا اعتقادی به این نوع فرهنگ اقتصادی ندارند و آنچه در فرهنگشان نهادینه شده همان فرهنگ اومانیستی است که در مقابل جهاد اقتصادی قرار دارد.

این استاد دانشگاه گفت: اگر فرهنگ مدیران با اقتصاد مقاومتی نخواند می توانند آنچه در فرهنگشان نهادینه شده است را در جامعه پیاده کنند کمااینکه در طول مدتی که از فعالیت دولت می گذرد شاهد تبلیغات گسترده برندهای خارجی هستیم و حتی کار به جایی رسیده است که ترکیه و برندهای پوشاک این کشور در تهران نمایشگاه برگزار می کنند.

وی گفت: تازمانی که دولتمردان چنین تفکراتی داشته باشند نباید انتظار داشت شرایط اقتصادی ایران بهبود یابد و نمی دانیم با این شرایط چه کار کرد.

عبدالملکی با تاکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری که فرمودند حرف زدن در اقتصاد مقاومتی بس از و باید عملکرد خاطرنشان کرد: اجرای اقتصاد مقاومتی ۴ مقدمه دارد که اول نظریه پردازی است و بعد گفتمان سازی و مقدمه بعدی مطالبه گری و در انتها برنامه ریزی است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: مقدمه اول که نظریه پردازی است به طور کامل بیان شده است و به نظر می رسد دیگر جایی برای تکمیل نظریه وجود ندارد و همه اقتصاد دانان و اقتصاد خوانده ها می دانند اقتصاد مقاومتی چیست.

وی تصریح کرد: اما مقدمه دیگر گفتمان سازی است که در این زمینه خیلی ضعیف عمل شده است زیرا کمتر افراد در جامعه نسبت به اقتصاد مقاومتی آشنایی دارند و چند جمله نمی توانند در مورد اقتصاد مقاومتی توضیح دهند.

عبدالملکی ادامه داد: خصوصیت گفتمان سازی در این است که که اگر این کار به خوبی و به درستی صورت گیرد به دنبالش مطالبه گری صورت خواهد گرفت.

این استاد دانشگاه گفت: اگر مطالبه گری صورت گیرد حتی مدیران اقتصادی فعلی که توجهی به جهاد اقتصادی ندارند و نمی دانند اقتصاد مقاومتی چیست مجبور به برنامه ریزی و اجرا خواهند شد.

وی اظهار کرد: اکنون وقت مطالبه گری است و مدیران اقتصادی را وادار به اجرای این سیاست علی رغم میل باطنیشان کرد همان طور که در لحن صحبت های مقام معظم رهبری در فرمایشات اخیرشان لحن مطالبه گری بود باید در کمترین زمان ممکن گفتمان سازی و مطالبه گری را آغاز کنیم.