دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۳ ۱۹:۲۶
یادنامه اساتید دانشگاه امام صادق(ع)؛ استاد عزیزالله خوشوقت:
دُرّ مکنون علامه طباطبایی و استاد مسلم اخلاق/ رهبر معظم انقلاب: در طوفان ها خود را به آیت الله خوشوقت وصل کنید/ آیت الله مهدوی: صدیق عزیزی را از دست دادم

از جمله اساتید مهم و مطرح دانشگاه امام صادق(ع) که در سال های ابتدایی تاسیس دانشگاه با آیت الله مهدوی کنی(ره) همراه و یار بوده اند، مرحوم آیت الله عزیز الله خوشوقت بوده است

خبرنامه صادق: از جمله اساتید مهم و مطرح دانشگاه امام صادق(ع) که در سال های ابتدایی تاسیس دانشگاه با آیت الله مهدوی کنی(ره) همراه و یار بوده اند، مرحوم آیت الله عزیز الله خوشوقت بوده است و علاوه بر این یکی از فرزندان ایشان به نام محمدحسین خوشوقت نیز از دانش آموختگان دانشگاه امام صادق(ع) می باشد و از فعالان عرصه رسانه است.

عزیز الله خوشوقت در ماه رجب سال ١٣٠۵ هجری شمسی در شهر بادکوبه(باکو) به دنیا آمد. پدر و مادر وی اهل زنجان بودند اما چند سالی را به خاطر نا امنی منطقه، به باکو مهاجرت کرده بودند که عزیز، دومین فرزند خانواده، در آنجا تولد یافت.

ایشان پس از تحصیلات دبیرستان، به علوم حوزوی روی آورد و پس از ۵ سال تحصیل در مسجد لرزاده تهران راهی دیار علم و تقوا، قم شد.

حضرت آیت الله خوشوقت، دروس خارج فقه و اصول را نزد حضرات آیات عظام سید حسین بروجردی و امام خمینی (ره) سپری کرد و حکمت و فلسفه و تفسیر را نزد علامه طباطبایی (ره) آموخت.

انفاس ملکوتی رادمرد فرزانه، آیت الله العظمی محمد حسین طباطبایی، ایشان را بیش از دیگران با دقایق و رموز اخلاق و مدارج معرفت آشنا ساخت و همین امر ایشان را مورد توجه و محبت ویژه علامه قرار داد.

آیت الله خوشوقت پس از پایان دروس حوزوی، به تهران بازگشت و در سن ۳۳ سالگی ازدواج کرد. حاصل ازدواج ایشان، دو فرزند پسر و چهار دختر است.

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، طی حکمی از سوی امام خمینی(ره) به عنوان نماینده ویژه ایشان در ستاد عالی انقلاب فرهنگی منصوب شدند و نیز اغلب در زمینه های فرهنگی، ارشاد و هدایت جوانان و تربیت فضلای مستعد، نقشی بزرگ ایفا نمود.

اقامت در تهران، برپایی نماز جماعت در مسجد امام حسن مجتبی(ع)، تربیت طلاب و فضلای حوزه علمیه، درس اخلاق و توجه به خواسته ها و حاجات مردم، انس با جوانان، بسیجیان، رزمندگان و خانواده های شهدا در طول بیش از پنجاه سال از ایشان چهره ای دوست داشتنی و مردمی ساخت.

آیت الله خوشوقت، به رغم اجتناب از زندگی در شهر قم و تدریس سنتی علوم حوزوی در آن شهر مقدس، طی دو دهه اخیر، مرتبا در حوزه علمیه قم حضور می‌یافت و طلاب تشنه سیر و سلوک حقیقی، از محضر ایشان بهره ها می بردند.

کوهی مستحکم در حوادث پس از انقلاب

دفاع صریح و غیرتمندانه ایشان از انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری دام ظله العالی، و نیز حضور مکرر ایشان در جبهه های نبرد حق علیه باطل در دوران دفاع مقدس، زبانزد خاص و عام است.

خوشوقت

علاوه بر این، آیت الله خوشوقت در گردنه های مهمی چون فتنه ۸۸ بسیار خوش درخشیدند و این درخشش تا جایی بود حجت الاسلام صدیقی در این باره فرمودند:

« چند وقت قبل به همراه تعدادی از طلاب به خدمت رهبر معظم انقلاب رسیدیم ، حضرت آقا فرمودند تنها به علم و اراده خودتان تکیه نکنید طوفان ها زیاد است و این طوفان ها گاهی اوقات سخت می شود و در این طوفان ها نمی توانید خود را حفظ کنید و باید در این اوقات خودتان را به کسی و یا جایی وصل کنید که شما را حفظ کنند، بعد بنده به حضرت آقا گفتم از چه کسی استفاده کنیم؟ رهبر معظم انقلاب در پاسخ گفتند؛ در طوفان ها خود را به آیت الله خوشوقت وصل کنید.»

استاد اخلاق در همه حال

این استاد بزرگ اخلاق در همه حال و حتی در سفر حج خود نگران اوضاع اخلاقی مردم بودند و یکی از همسفرهای ایشان در این باره تعریف می کند:

« آیت الله خوشوقت همواره از پرداختن مردم به بازار در ایام حج گلایه داشتند و در اینباره تاکید می کرد:

متاسفانه به دلیل همین بی توجهی برخی زائران به مسائل دینی و معارف، شاهد حضور زائران در بازارهای عربستان هستیم که برای یک مسلمان شایسته نیست، متاسفانه برخی زائران به جای این که حضور خود را در اماکن مقدس افزایش دهند، بخش عظیمی از وقت خود را در بازارها صرف می کنند.»

بیماری و نزدیک شدن به روزهای پایانی در ایام حج

حضرت آیت الله خوشوقت روز پانزدهم بهمن ماه سال ۱۳۹۱، در حالی که اعمال حج عمره را به پایان برده بود، به علت عفونت حاد ریوی در بیمارستانی در شهر مکه بستری شد. شدت عفونت ریوی، موجب عفونی شدن خون ایشان و نیز از کار افتادن کلیه های وی شده بود.

روند درمان وی طی بیش از دو هفته به گونه ای پیش رفته بود که امکان انتقال ایشان به تهران را در روز اول اسفند، فراهم ساخته بود اما بازگشت دوباره عفونت ریوی، اختلال عملکرد قلب و ضعف شدید جسمانی، موجب شد حضرت آیت الله خوشوقت، که عمری را خالصانه برای خدا و تبلیغ راه راستین حضرت پروردگار زندگی کرده بود، در کنار خانه خدا، به آغوش خدا باز گردد.

آیت الله عزیزالله خوشوقت، دوم اسفند سال ۱۳۹۱ درگذشت.

آیت الله مهدوی کنی: این مصیبت را به محضر بقیه الله الاعظم سعید تسلیت عرض می کنم

آیت الله مهدوی کنی نیز که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی از حضور این استاد در دانشگاه استفاده می کردند پس از ارتحال ایشان پیام ذیل را صادر کردند:

«بسم الله الرحمن الرحیم. و من یخرج من بیته مهاجرا الی الله و رسوله ثم یدرکه الموت فقد وقع اجره علی الله…

ارتحال عالم ربّانی، فقیه پرهیزکار مرحوم آیت الله حاج شیخ عزیزالله خوشوقت رضوان‌الله‌تعالی‌علیه که ۷۰ سال در خدمت درس و بحث و تربیت نفوس مستعده و ترویج معارف اهل بیت علیهم‌السلام در سنگر حوزه، مدرسه و مسجد و دانشگاه بود ضایعه ای بس بزرگ است.

خوشوقت

اینجانب -که از آغاز دوره طلبگی در محضر مرحوم آیت الله برهان با این دوست فاضل آشنا شدم و در طول سالیان طولانی در قم و تهران در قبل و بعد از انقلاب با ایشان مأنوس بودم بویژه در سالهای ابتدای تأسیس دانشگاه امام صادق علیه‌السلام که از همراهی و صمیمیت و یاری ایشان بهره‌مند بودم- صَدیق عزیزی را از دست دادم و روحانیت تهران استوانه‌ای عظیم را از دست داد.

این مصیبت را به محضر بقیه الله الاعظم عجل‌الله‌تعالی‌فرجه، مقام معظم رهبری مدظله‌العالی و مراجع و علما و عموم مؤمنین و شاگردان و ارادتمندان ایشان و خصوصا به بیت مکرم معزّی و آقازادگان این فقیه سعید تسلیت عرض می کنم، و از عموم علماء، مؤمنین، ائمه جماعات دعوت می‌کنم در تشییع و مراسم بزرگداشت ایشان شرکت فرمایند.»

روحش شاد و یادش گرامی باد