دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۳ ۱۸:۱۱
حجت الاسلام دکتر الویری در گفتگو با خبرنامه صادق:
امام صادقی ها از بلندپروازی و طرح مسائل کلان بپرهیزند/ نمی دانستم که این سرزمین اینقدر حاصل خیز است/ خواهش الویری از دوستان هم دانشگاهی

برگزاری برنامه «سرزمین برادری» از سوی تشکل امت واحده اقدامی قابل تقدیر در جهت تحکیم وحدت میان مذاهب اسلامی در ایران اسلامی که از جمله افراد شرکت کنند در این برنامه حجت الاسلام دکتر الویری از دانش آموختگان دانشگاه امام صادق(ع) می باشد.

خبرنامه صادق: برگزاری برنامه «سرزمین برادری» از سوی تشکل امت واحده اقدامی قابل تقدیر در جهت تحکیم وحدت میان مذاهب اسلامی در ایران اسلامی که از جمله افراد شرکت کنند در این برنامه حجت الاسلام دکتر الویری از دانش آموختگان دانشگاه امام صادق(ع) می باشد.

الویری

ایشان در گفتگویی کوتاه با خبرنامه صادق، از اهداف این برنامه و وظایف امام صادقی ها در جهت تحکیم وحدت گفته اند که در ادامه می آید.

خبرنامه صادق: برگزار کننده گان این برنامه چه اهدافی داشته اند و به چه منظور چنین افرادی(از روحانیون، هنرمندان و دانشمندان) را برای مدتی در استان سیستان و بلوچستان مستقر کردند؟

برنامه «سرزمین برادری» به همت یک تشکل غیردولتی به نام «امت واحده» برگزار شده است و به منظور تحکیم وحدت در این مناطق جمعی از دانشگاهیان، هنرمندان و اساتید را به آنجا برده است.

بنده از پشتوانه این تشکل خبر خاصی ندارم اما از آنجا که این اقدام را بسیار مثبت و سازنده دریافتم با وجود آغاز ترم تحصیلی و مشغله های کاری به آن سفر رفتم و بسیار کار مفیدی بود.

خبرنامه صادق: به نظر شما چنین برنامه های چه تاثیری بر تحکیم وحدت میان اهل تسنن و تشیع در ایران و به خصوص در منطقه سیستان و بلوچستان دارد؟

اگر ما بپذیریم که برای حل اختلافات مذهبی هیچ راهی مانند گفتگو مناسب نیست، طبیعتا برای گفتگو نیز راهی بهتر از مواجهه رو در رو وجود ندارد و این روش می تواند تاثیر شگرفی بر حل اختلافات داشته باشد.

البته من نمیخواهم از سایر مسائل مانند مسائل اقتصادی چشم پوشی کنم اما این راه حل بسیار موثر می افتد.

در رابطه با تاثیر این برنامه نیز همین بس که بگویم، من در رابطه با حاصلخیزی سیستان و بلوچستان مطالب زیادی شنیده بودم اما فکر نمی کردم بذر محبتی که در اینجا می کاریم به این سرعت جوانه بدهد و مردم منطقه این چنین ما را شرمنده خودشان بکنند.

ما در جلسات متعددی(شام، نماز جمعه، سخنرانی ها و…) با برادران اهل تسنن دیدار داشتیم که بسیار ما را مورد لطف و محبت خود قرار دادند.

خبرنامه صادق: هم اکنون در دانشگاه امام صادق(ع) برنامه هایی از قبیل اردوهای جهادی برقرار است که به سراغ این مناطق می روند، به نظر شما چه سازکارهای دیگری وجود دارد تا دانشجویان و خانواده دانشگاه امام صادق(ع) به وظیفه خود در رابطه با تحکیم وحدت بهتر از این عمل کنند؟

توصیه اول من به امام صادقی ها در این رابطه پرهیز از بلندپروزای ها و پرداختن به طرح های کلان است و آنها می بایست در وهله اول به برقراری رابطه با همگنان خود در دانشگاه ها و حوزه ها بپردازند.

گروه های دانشجویی از دانشگاه به مناطق اهل تسنن بروند و همچنین زمینه هایی فراهم شود تا آنها نیز به اینجا بیایند و از نزدیک با واقعیت ها آشنا شوند.

همچنین راه اندازی گروه های مجازی در شبکه های اجتماعی(تا آنجایی که منع قانونی ندارد مانند برنامه تلگرام) و پرداختن به بحث گفتگو در عین رعایت اخلاق نیز بسیار موثر است.

علاوه بر این کارهای علمی مشترک با دانشجویان اهل تسنن(باز هم با پرهیز از بلند پروازی) از دیگر اقداماتی است که امام صادقی ها می توانند انجام دهند؛ موضوعاتی مانند بررسی وضع دینداری در بین جوانان استان، تاریخ عزاداری برای سیدالشهدا توسط اهل تسنن، پیشینه روابط پیروان مذاهب در استان(چرا که ظاهرا در طول تاریخ هیچ منازعه ای میان آنها نبوده است)، تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی در منطقه سیستان بلوچستان و… همه و همه نیازمند بازخوانی است و چون نیروی کافی وجود ندارد خیلی خوب است که گروهی از دانشجویان خوش ذوق به این کار بپردازند.

در تاریخ انقلاب نیز شاهد همدلی هایی بوده ایم از جمله اینکه زمان بستری شدن حضرت امام در بیمارستان قلب شهید رجایی، مولوی عبدالعزیر(پدر همسر مولوی عبدالحمید) هم در آنجا بستری بودند که امام توصیه می کردند به عیادت ایشان هم بروند و این قبیل خاطرات شفاهی فراوان که نیاز به علت یابی و آسیب شناسی دارد.

خبرنامه صادق: شما یک سخنرانی هم در نماز جمعه داشته اید، این سخنرانی چه بازخوردهایی داشته است؟

نمی دانم که این دوستان ایمیل مرا از کجا گرفته اند اما طی همین چند روز چند ایمیل محبت آمیز برای من فرستاده اند و الان هم مشتاقم که دانشجویان امام صادقی نگاه مرا نقد کنند و به شدت اعتقادم این است که آرمان های بلند انقلاب دستخوش نوساناتی شده است و سخنان صریح امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب و فتواهای چند باره ایشان که قابل انکار هم نیست، نشان از این نوسان دارد.

باید مراقب باشیم که این سرمایه های مهم اجتماعی را از دست ندهیم و خواهش من از دوستان این است که دیدگاه من را مورد نقد قرار دهند و با پرسش و پاسخ آن را گسترش دهیم.