سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳ ۱۲:۲۰
همراه با دانش آموختگان دانشگاه امام صادق(ع): استاد ابوالفضل نظری
شاعر جریان‌ساز دهه ۸۰ و رکورددار فروش ۶۰۰۰۰ نسخه از سه کتاب/ استاد موسوی گرمارودی:غزل های من کوششی است و غزل های فاضل عزیزم جوششی+ کلیپ

دانشگاه امام صادق(علیه السلام) اگرچه عمری کوتاه و دانشجویان اندکی(به نسبت سایر دانشگاه های مطرح کشور) دارد اما با همین بضاعت نیز دانش اموختگانی سرشناس و مطرح را تحویل جامعه علمی و اجرایی کشور داده است و امروز بسیاری از شخصیت های علمی فرهنگی کشور را فارغ التحصیلان این دانشگاه تشکیل می دهند.

خبرنامه صادق: دانشگاه امام صادق(علیه السلام) اگرچه عمری کوتاه و دانشجویان اندکی(به نسبت سایر دانشگاه های مطرح کشور) دارد اما با همین بضاعت نیز دانش آموختگانی سرشناس و مطرح را تحویل جامعه علمی و اجرایی کشور داده است و امروز بسیاری از شخصیت های علمی فرهنگی کشور را فارغ التحصیلان این دانشگاه تشکیل می دهند.

فاضل نظری

از جمله دانش آموختگان سرشناس و مطرح دانشگاه، دکتر «ابوالفضل نظری»(معروف به فاضل نظری) می باشد که در سال ۱۳۵۸ در شهرستان خمین واقع در جنوب استان مرکزی متولد شد. تحصیلات اولیه خود را در شهرهای خمین و خوانسار گذرانده‌است. او در سال ۱۳۷۶ برای ادامه تحصیل در رشته‌های معارف اسلامی و مدیریت در دانشگاه امام صادق(ع) به تهران آمد و تحصیلات خود را در مقطع دکترای رشته مدیریت تولید وعملیات در دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد.

آثار و افتخارات

تاکنون از این شاعر، چهار مجموعه شعر «گریه‌های امپراطور»، «اقلیت»، «آن‌ها» و «ضد» توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده که سه کتاب نخست ایشان تا کنون بالغ بر ۶۰ هزار نسخه فروش رفته است.

فاضل نظری حتی در انتخاب نام مجموعه های شعری خود نیز سعی دارد عنصر تعهد را حفظ کند و در رابطه با انتخاب «ضد» برای یکی از مجموعه های شعری خود تصریح می کند:

«در تعابیر اسلامی از آن به عنوان نفس اماره یاد می‌شود، آن چیزی که تو را امر می‌کند به مخالفت با خودت و در نمی‌یابی که آن دشمن توست. می‌خواهم بگویم فرازی از دعای کمیل است که می‌گوید: «خدایا من از خودم به تو شکایت آورده‌ام» (پشت کتاب هم خواهد آمد) منظورم این است که از ضدم برای تو شکایت آورده‌ام. این کتاب را گفته بودم پیشتر منتشر می‌کنم، اما نهایی نشد، بالاخره چند غزلی از آن را در گزینه غزلی که انتشارات مروارید منتشر کرد چاپ کردم. در «ضد» ۵۰ غزل آمده است چند شعر آئینی چند شعر هم با مضمون عاشقانه و عارفانه در آن هست.»

شعرخوانی فاضل نظری در محضر مقام معظم رهبری- رمضان سال 90

شعرخوانی فاضل نظری در محضر مقام معظم رهبری- رمضان سال ۹۰

همچنین گزیده اشعار وی در سال ۱۳۹۲ در دو قطع رقعی و جیبی به همراه مقدمه‌ای درباره غزل به قلم او در انتشارات مروارید منتشر شده است.

علاوه بر این از او به عنوان برگزیده کتاب سال جمهوری اسلامی در سال ۱۳۸۷، شاعر جریان‌ساز در دهه هشتاد و همچنین پرمخاطب ترین شاعر به انتخاب مردم در سال ۱۳۹۱ تجلیل به عمل آمده است. گزیده برخی آثار او در کشورهای فارسی زبان منتشر شده است.

با نکاهی به این آثار و افتخارات است که در می یابیم سخن استاد موسوی گرمارودی چه عمقی داشت که گفته بودند:

«غزل های من کوششی است و غزل های فاضل عزیزم جوششی.»

فاضل نظری مهارت چشمگیری در شعر خوانی دارد و کلیپ زیر نیز یکی از نمونه های آن می باشد که با حضور در برنامه «زنده باد زندگی» اجرا کرده است.

 

شاید یکی از معروف ترین شعرهای سروده فاضل نظری، شعری با مطلع « مستی نه از پیاله نه از خم شروع شد» باشد که شهرت فراوانی در میان اهالی شعر دارد و متن کامل آن در ادامه می آید.

مستی نه از پیاله نه از خم شروع شد

از جاده سه‌شنبه شب قم شروع شد

 

آیینه خیره شد به من و من به‌ آیینه

آن قدر خیره شد که تبسم شروع شد

 

خورشید ذره‌بین به تماشای من گرفت

آنگاه آتش از دل هیزم شروع شد

 

وقتی نسیم آه من از شیشه‌ها گذشت

بی‌تابی مزارع گندم شروع شد

 

موج عذاب یا شب گرداب؟! هیچ یک

دریا دلش گرفت و تلاطم شروع شد

 

از فال دست خود چه بگویم که ماجرا

از ربنای رکعت دوم شروع شد

 

در سجده توبه کردم و پایان گرفت کار

تا گفتم السلام علیکم … شروع شد

مسئولیت های اجرایی

فاضل نظری تنها یک شاعر نیست و در راستای رشته تحصیلی خود یکی از موفق ترین مودیران هنری کشور به حساب می آید و تا کنون دبیری سه دوره جشنواره بین‌المللی فیلم صد، دبیری علمی جشنواره بین‌المللی شعر فجر و عضویت در شورای علمی گروه ادبیات انقلاب فرهنگستان زبان و ادب فارسی بعضی از مسئولیت های اوست.

فاضل نظری در حال عیادت رهبر معظم انقلاب

فاضل نظری در حال عیادت رهبر معظم انقلاب

فاضل نظری علاوه بر سابقه ده سال ریاست حوزه هنری استان تهران، عضو شورای عالی شعر مرکز موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما و همچنین دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز بوده و از سال ۱۳۸۳ در دانشگاههای تهران نیز تدریس می‌کند.

این دانش آموخته دانشگاه امام صادق(ع) در قامت یک مدیر هم بسیار موفق ظاهر شد، چنانچه محسن مومنی شریف(رئیس حوه هنری) در این باره گفته است:

«آقای نظری شخصیت ویژه ای دارد؛ او علاوه بر اینکه در شعر معاصر دارای جایگاه والایی است، همچنین در طراحی و تدبیر امور هنری و فرهنگی از شایستگی و قابلیت های خاصی برخوردار است.

او ماموریت هایی را که برای حوزه هنری تعریف شده بود به درستی انجام داد و به دلیل توفیق ایشان در کار، حوزه هنری استان تهران به جایگاهی برای هنرمندان خوش فکر، خوش سلیقه، مستعد و متعهد تبدیل شد؛ به طوری که ما همواره از حوزه هنری استان تهران خبرهای خوب می شنیدیم.»

 

همچنین او از آذرماه سال ۱۳۹۳ به عنوان مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری منسوب شد.

 

 

 

 

نظرات
  1. Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_query() in /home2/isunews/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php:219 Stack trace: #0 /home2/isunews/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php(457): ckrating_get_rating('3419') #1 /home2/isunews/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(288): ckrating_comment_class(Array, '', '3419', Object(WP_Comment)) #2 /home2/isunews/public_html/wp-includes/plugin.php(203): WP_Hook->apply_filters(Array, Array) #3 /home2/isunews/public_html/wp-includes/comment-template.php(525): apply_filters('comment_class', Array, '', '3419', Object(WP_Comment), NULL) #4 /home2/isunews/public_html/wp-includes/comment-template.php(430): get_comment_class('', Object(WP_Comment), NULL) #5 /home2/isunews/public_html/wp-content/themes/pardis/functions.php(75): comment_class('') #6 /home2/isunews/public_html/wp-includes/class-walker-comment.php(174): wordpressapi_comments(Object(WP_Comment), Array, 1) #7 /home2/isunews/public_html/wp-includes/class in /home2/isunews/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219