دوشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۳ ۱۶:۱۳
یادمان اساتید دانشگاه امام صادق(علیه السلام)؛ حجت ‌الاسلام‌ محمدرضا فاكر:
طلبه ای که پیگیر تثبیت مرجعیت امام خمینی(ره) بود/ تجربه سه بار سوء قصد پس از انقلاب/ توصیه ای از استاد که موجب گریستن آشنا شد!

یکایک اساتید دانشگاه امام صادق(علیه السلام) گوهری هستند که با معلومات خویش، دانشجویان را از دانش و معرفت خویش سیراب می سازند و یکی از آنها که این روزها در ایام ساگرد وی می باشیم، استاد انقلابی دانشگاه امام صادق(ع)، حجت الاسلام محمدرضا فاکر می باشد.

خبرنامه صادق: یکایک اساتید دانشگاه امام صادق(علیه السلام) گوهری هستند که با معلومات خویش، دانشجویان را از دانش و معرفت خویش سیراب می سازند و یکی از آنها که این روزها در ایام ساگرد وی می باشیم، استاد انقلابی دانشگاه امام صادق(ع)، حجت الاسلام محمدرضا فاکر می باشد.

حجت ‌الاسلام‌ محمدرضا فاکر در سال‌ ۱۳۲۴ در مشهد مقدس‌ و در میان‌ خانواده‌ای متدین‌ و ارادتمند به‌ ساحت‌ بلند علی بن‌ موسی الرضا(ع‌) چشم‌ به‌ جهان‌ گشود.

فاکر

 

دوران‌ تحصیل

حجت ‌الاسلام‌ فاکر به‌ دلیل‌ شغل‌ پدرش‌، به‌ اتفاق‌ دیگر اعضای خانواده‌ مدتی به‌ اصفهان‌ آمد و در آنجا ضمن‌ طی نمودن‌ دروس‌ دوره ابتدایی، با بخشی از دروس‌ دوره مقدمات‌ حوزه‌ آشنا شد. سپس‌ به‌ مشهد بازگشت‌ و تحصیلات‌ خود را به‌ صورت‌ جدی در کنار مرقد علی بن‌ موسی الرضا(ع‌) پی گرفت‌ و پس‌ از چندی دوره مقدمات‌ را در خدمت‌ ادیب‌ نیشابوری به‌ پایان‌ برد.

او در سال‌ ۱۳۴۳ پس‌ از طی نمودن‌ بخشی از دروس‌ دوره سطح‌ به‌ قم‌ آمد. در قم‌، باقیمانده شرح‌ لمعه‌ را خواند و سپس‌ در دروس‌ رسائل‌، مکاسب‌ و کفایه استادان‌ مشهور زمان‌ خود شرکت‌ کرد. سپس‌ به‌ درس‌ خارج‌ رفت‌ و در این‌ میان‌ از شرکت‌ در دروس‌ جنبی، همچون‌ تفسیر نیز غافل‌ نماند.

 

استادان‌ و همراهان

حجت ‌الاسلام‌ فاکر در طول‌ سالهای تحصیل‌ به‌ خدمت‌ استادان‌ بسیاری شرفیاب‌ شد. او که‌ دروس‌ مقدمات‌ را بیشتر نزد مرحوم‌ ادیب‌ نیشابوری فرا گرفته‌ بود، برای فراگیری شرح‌ لمعه‌ به‌ نزد مرحوم‌ مدرس‌ یزدی رفت‌ و بخشهایی از شرح‌ لمعه‌ را نزد او آموخت‌. در قم‌، باقیمانده شرح‌ لمعه‌ را نزد حضرات‌ آیات‌ صلواتی و دوزدوزانی آموخت‌ و در درس‌ مکاسب‌ آیت الله‌ خزعلی و آیت‌الله‌ العظمی فاضل‌ لنکرانی شرکت‌ کرد، ضمن‌ اینکه‌ رسائل‌ را نزد آیت الله‌ العظمی نوری همدانی میخواند.

حجت ‌الاسلام‌ فاکر در درس‌ کفایه‌ الاصول‌ مرحوم‌ آیت الله‌ سلطانی طباطبایی و آیت الله‌ العظمی فاضل‌ لنکرانی شرکت‌ کرد و سپس‌ به‌ درس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ راه‌ یافت‌. او در این‌ دوره‌ بیشتر در درس‌ آیت الله‌ العظمی گلپایگانی(ره‌) و آیت الله‌ العظمی وحید خراسانی شرکت‌ کرد. همچنین‌ در زمینه تفسیر، به‌ درس‌ آیت الله‌ مشکینی میرفت‌. او در طی سالهای تحصیل‌ در دروس‌ اخلاق‌ استادان‌ خود نیز شرکت‌ جدی داشت‌.

حجت ‌الاسلام‌ فاکر در طی سالهای تحصیل‌ خود با طلاب‌ و فضلای بسیاری رابطه‌ دوستی داشت‌ که‌ از آن‌ جمله‌ شهید شیخ‌ عباس‌ شیرازی و حجج‌ اسلام‌ هادی مروی، آقا ضیاء مسجد جامعی و محمد حسین‌ امراللهی را میتوان‌ نام‌ برد.

 

فعالیتهای علمی و فرهنگی

حجت ‌الاسلام‌ فاکر در سالهای تحصیل‌ خود، بسیاری از دروسی را که‌ آموخته‌ بود، تدریس‌ میکرد و پس‌ از آن‌ نیز، سالها به‌ این‌ امر مهم‌ در حوزه‌های علمیه‌ اشتغال‌ داشت‌.

او تقریرات‌ دروس‌ خارج‌ را نگاشته‌ و در طول‌ سالهای تحصیل‌ و پس‌ از آن‌ بارها به‌ مناطق‌ مختلف‌ سفرهای تبلیغی و سیاسی کرد‌.

از دیگر فعالیت های علمی ایشان تدریس دورس تفسیر آیات‎الاحکام سیاسی و تفسیر آیات تبلیغی قرآن کریم در دانشگاه امام صادق(ع) بوده است.

 

فعالیتهای سیاسی؛ از تلاش برای تثبیت مرجعیت امام تا تجربه سوء قصد پس از انقلاب

حجت ‌الاسلام‌ فاکر از مبارزان‌ خستگی ناپذیر سالهای پیش‌ از انقلاب‌ و از مدافعان‌ اصلی انقلاب‌ اسلامی به‌ شمار می آید. او مبارزات‌ خود را در دوره‌ای آغاز کرد که‌ در مشهد به‌ خواندن‌ ادبیات‌ مشغول‌ بود. در آن‌ زمان‌ او بسیاری از اعلامیه‌های امام‌(ره‌) را در حجره خود تکثیر و یا از روی آن‌ مینوشت‌ و سپس‌ آن‌ را به‌ طور مخفیانه‌ بر در و دیوار شهر نصب‌ میکرد یا به‌ اطلاع‌ دیگر هواداران‌ انقلاب‌ میرساند.

او نخستین‌ بار در سال‌ ۱۳۴۱ دستگیر و روانه زندان‌ شد و دومین‌ بار در ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ بازداشت‌ شد و در زندان‌ با حضرت‌ آیت الله‌ خامنه‌ای، آشنا شد. رژیم‌ شاه‌ آنها را به‌ بیگاری کشیده‌ بود تا آنها ضمن‌ این‌ کارها، تحمل‌ و صبر خود را از دست‌ بدهند.

او دیگر بار در اوایل‌ سال‌ ۱۳۵۲ دستگیر و روانه‌ زندان‌ شد. و تا آخر سال‌ ۱۳۵۵ در زندان‌ بسر برد علت‌ آن‌ هم‌ سخنرانی وی در نهاوند بر ضد رژیم‌ شاه‌ و افشاگری عملکرد آن‌ رژیم‌ مزدور و همکاری با گروه‌ ابوذر بود. رژیم‌ شاه‌ پس‌ از انتقال‌ وی از مشهد به‌ تهران‌ او را روانه‌ زندان‌ کرد.

A0535985

از فعالیتهای مهم‌ حجت ‌الاسلام‌ فاکر طرح‌ مرجعیت‌ امام‌(ره‌) به‌ همراه‌ بسیاری از استادان‌ و فضلای حوزه‌ علمیه‌ قم‌، پس‌ از درگذشت‌ آیت الله‌ العظمی حکیم‌(ره‌) بود. او در این‌ زمینه‌، تصمیم‌ گرفت‌ طی سفری به‌ خرمشهر و آبادان‌ و زاهدان‌ و… علمای آن‌ دیار را با تصمیم‌ فوق‌ آشنا کند و برای این‌ کار عزم‌ سفر کرد و ضمن‌ ارائه‌ آخرین‌ اطلاعات‌ و اخبار در باره نهضت‌ مردم‌ ایران‌، آنان‌ را از تصمیم‌ علمای حوزه‌ علمیه‌ قم‌ آگاه‌ ساخت‌.

فعالیتهای وی به‌ پیش‌ از انقلاب‌ منحصر نماند. پس‌ از انقلاب‌ نیز وی همواره‌ مدافع‌ نظام‌ بود و مدتی نیز به‌ عنوان‌ نماینده امام‌(ره‌) در سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی به‌ ایفای نقش‌ میپرداخت‌. او چند دوره‌ به‌ نمایندگی از مردم‌ مشهد در مجلس‌ شورای اسلامی حضور یافت‌ و در سالهای ظهور خط‌ نفاق‌ و لیبرالیسم‌، همواره‌ به‌ افشای ماهیت‌ پلید آنان‌ میپرداخت‌ که‌ از این‌ رهگذر، بارها مورد حمله‌ گروههای اصلاح‌ طلب‌ قرار گرفت‌. او پس‌ از انقلاب‌ لااقل‌ سه‌ بار مورد سوء قصد ضدانقلاب‌ قرار گرفت‌ که‌ از همه‌ آنها جان‌ سالم‌ به‌ در برد.

حجت ‌الاسلام‌ فاکر در پیش‌ و پس‌ از انقلاب‌ با جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ بوده‌ است‌ و امضاء او در زیر بسیاری از اعلامیه‌ها و بیانیه‌های مهم‌ آن‌ مرکز به‌ چشم‌ می خورد.

این استاد عالم و وارسته سرانجام در بیست ویک بهمن ۱۳۸۸ به علت بیماری گوارشی جان به جان آفرین تسلیم کرد.

IMAGE634015775266326250

در پی ارتحال ایشان نیز، رهبر معظّم انقلاب اسلامی پیام ذیل را صادر کردند:
بسم الله الرحمن الرحیم
«درگذشت روحانی مجاهد جناب حجت الاسلام آقای فاکر را به خانواده‌ی گرامی و بازماندگان محترم و همکاران و دوستان ایشان تسلیت میگویم. سوابق مجاهدات ایشان که از اولین سالهای نهضت اسلامی آغاز گشته و نیز خدمات ایشان در دوران نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی و عرصه های دیگر، ذخائر ارزشمندی در محاسبات الهی و نیز در یاد نیک مردم قدرشناس از این روحانی بزرگوار است. انشاءالله
از خداوند متعال علوّ درجات ایشان را مسألت مینمایم.»

«یکی از چند ملیارد نفر»؛ خاطره آشنا از استاد فاکر

از جمله شاگردان برجسته و صاحب نام استاد فاکر در دانشگاه امام صادق(ع)، آقای دکتر آشنا بوده است که در بیان خصوصیات این استاد گرانقدر، خاطره ذیل را بیان کرده است:

«دانشجویان دومین دوره رشته معارف اسلامی و تبلیغ دانشگاه امام صادق علیه السلام مرحوم استاد محمد رضا فاکر را به خوبی به یاد می آورند. ایشان در سال ۱۳۶۸ برای تدریس تفسیر آیات تبلیغی قرآن کریم دعوت شده بودند و با دقت و تلاشی در خور مطالب مورد نظر را فراهم می کردند. . این کلاس برای ایشان و دانشجویان بسیار چالش بر انگیز بود و مباحثاتی صریح و آزاداندیشانه در باره تفسیر آیات صورت می گرفت. جذاب ترین و پر چالش ترین بحث در مورد تدریج در تبلیغ احکام الهی در زمان نزول و امکان یا امتناع اتخاذ این شیوه قرآنی در جوامع معاصر اعم از مسلمان و غیر مسلمان در گرفت.

اما خاطره ویژه من از ایشان به خارج از کلاس مربوط است. همان سالها بود که تصمیم به ازدواج گرفته بودم ؛ پس از کلاس از استاد خواستم برای ازدواج توصیه ای بدرقه راهم کنند. با آرامش تمام خواسته ام را شنید ولی پاسخ را به هفته بعد واگذارد. هفته بعد در پاسخ به نگاه پرسشگرم گفت هفته دیگر سر بزن. هفته سوم بود و من مستاصل ؛ این بار او بود که سوال می کرد:

–         آیا می دانید کره زمین چند نفر جمعیت دارد؟

–         چه عرض کنم چند میلیارد نفر .

–         خداوند از این میلیاردها نفر یک نفر و فقط یک نفر را نصیب تو کرده است . قدرش را بدان و مراقب باش تا او را نیازاری.

اشک در چشمانم حلقه بست .همواره چهره خشک و متصلب او در نظرم مجسم بود و حال مرا این چنین لطیف پند می داد.

آن سه هفته انتظار ، حکمت تدریج در تبلیغ احکام را به من آموخت.»

روحش شاد و یادش گرامی باد