شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ ۰۸:۴۲
گفتگوی خبرنامه صادق با آیت الله کعبی؛
انقلاب اسلامی تمدن ساز، جهانی و بدنبال سعادت همه بشریت است / مقاومت و پایداری مؤلفه بنیادین تمدن نوین اسلامی/ انقلاب اسلامی نقطه اوج تمدن و تعالی تمدن های دیگر

همزمان با ایام دهه فجر پیروزی انقلاب اسلامی ایران با آیت الله عباس کعبی یکی از علمای انقلاب و اساتید حوزه و دانشگاه در خصوص ماهیت انقلاب اسلامی ایران و رسالت و نقش آن به گفتگو نشستیم.

خبرنامه صادق: همزمان با ایام دهه فجر پیروزی انقلاب اسلامی ایران با آیت الله عباس کعبی یکی از علمای انقلاب و اساتید حوزه و دانشگاه در خصوص ماهیت انقلاب اسلامی ایران و رسالت و نقش آن به گفتگو نشستیم.

به گزارش خبرنامه صادق؛ آیت الله عباس کعبی‌ در سال‌ ۱۳۴۱ در منطقه‌ “لشکرآباد” واقع در اهواز متولد شد. تحصیلات مقدماتی و بخشی از تحصیلات حوزوی را در اهواز سپری کرد و سپس برای تکمیل علوم حوزوی خود به حوزه علمیه قم رفت. با جدی تر شدن فعالیت های مبارزاتی علیه رژیم پهلوی و آغاز دوران دفاع مقدس بدلیل فعالیت در این دو عرصه از ادامه تحصیل باز ماند اما پس از پیروزی انقلاب و پایان دوره ۸ ساله جنگ تحمیلی تحصیلات خود را ادامه داد و در سطح حوزه توانست به درجه ی اجتهاد و در سطوح دانشگاهی مدرک کارشناسی ارشد حقوق عمومی را اخذ نماید.

از مهمترین سوابق کاری و سیاسی وی می توان به عضویت در مجلس خبرگان رهبری، عضو حقوقدانان در دوره پنجم شورای نگهبان و عضویت در جامعه مدرسین حوزه اشاره کرد.

ایشان هم اکنون عضو هیئت علمی مؤسسه امام خمینی(ره)، استاد دانشگاه تهران و استاد راهنمای پایان نامه های گرایش حقوق عمومی دانشجویان دانشگاه امام صادق(ع) هستند.

گفتگوی ما با ایشان را بخوانید:

آیت الله کعبی

 

خبرنامه صادق: آیا رسالت نهایی انقلاب اسلامی ایران ملی است یا منطقه ای یا جهانی؟

آیت الله کعبی: بسم الله الرحمن الرحیم. از مباحث مهم در زمینه انقلاب اسلامی ایران این است که آیا انقلاب اسلامی را می­توان پدیده­ ای ملی یا منطقه ای یا جهانی دانست. چنان چه به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران رجوع کنیم از اصول متعدد قانون اساسی می توان این برداشت را کرد که رسالت انقلاب اسلامی نه تنها رسالت انقلاب اسلامی ملی و منطقه ای است بلکه رسالتی جهانی است و از جمله این اصول، اصل ۱۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است و اصل دیگر اصل ۱۵۴ قانون اساسی که به صراحت تصریح دارد جمهوری اسلامی ایران سعادت انسان در کل جامعه بشری را آرمان خود می­ داند.

 

خبرنامه صادق: انقلاب اسلامی کدام عرصه ها را نشان گرفته است و به تعبیر دیگر عرصه جوهری انقلاب اسلامی کدام حوزه ها بوده و انقلاب اسلامی در صدد تحول در کدام ساحت زندگی فردی و اجتماعی اعم از فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، دفاعی، امنیتی و… بوده است؟

آیت الله کعبی: انقلاب اسلامی همه عرصه های زندگی بشر را به عنوان عرصه جوهری و نقاط تحولی خود قرار داده است و این بدان علت است که دین همه عرصه های سیاسی اقتصادی اجتماعی فرهنگی و… را شامل می شود و دین همه این قلمروها را در برگرفته و دین و دنیا با هم آمیخته شده است و هر کدام از این حوزه­ ها و عرصه­ ها دارای روابط متقابل هستند و نقص و نقصان در یکی از عرصه ها نقص و نقصان در دیگری را در پی خواهد داشت و تحول بنیادی در همه عرصه ها با مقیاس جهانی توسط انقلاب اسلامی، انقلاب اسلامی را انقلابی تمدن ساز خواهد نمود.

 

خبرنامه صادق: تعریف جنابعالی از تمدن چیست؟ و وجه بارز تمدن های بشری چه بوده است؟

آیت الله کعبی: تمدن را می توان آخرین دستاورد فکری و اندیشه بشر دانست که می­ تواند انسان را به سعادت برساند و دارای شکل و محتوایی است که شکل آن را عمران و آبادانی و محتوای تمدن را رسیدن به کمال انسانی تشکیل می­ دهد و هر تمدنی بر پایه و مولفه­ های بنیادی استوار است به طوری که مولفه های بنیادین در هر کدام از تمدن­ های بشری مختلف بوده است مثلا مولفه بنیادی تمدن در ایران باستان و مصر باستان مبتنی بر تعالیم انبیای گذشته و در تمدن اسلامی به رهبری حضرت رسول اکرم(ص) مبتنی بر تعلیم کتاب و حکمت و در رنسانس مبتنی بر علم و فناوری منهای ایمان و معنویت و در برهه تمدنی انقلاب اسلامی تلفیق ماهرانه علم و ایمان و عقلانیت و عدالت و قانونگرایی و آزادی و رحمت و نورانیت و معنویت است.

 

خبرنامه صادق: ارزیابی شما از انقلاب اسلامی چیست و آیا انقلاب اسلامی می­تواند منجر به تمدن بزرگ اسلامی شود؟

آیت الله کعبی: بله، برای پاسخ به این سوال در ابتدا باید گفت اگر بخواهیم تمدن­ های بشری از آغاز تا دوران حال را مدنظر قرار دهیم مشاهده می شود تمدن­های بشری الهام گرفته از حرکت انبیا در طول تاریخ بوده است که این تمدن­ها به دست طواغیت و مفسدین و مستکبرین و به تعبیر قرآن کریم ملأ به انحراف کشیده است.

در یک سیر اجمالی چند قطعه زمانی را برای تمدن­های بشری در نظر گرفت. قطعه اول تمدن­های ایران باستان، روم باستان و مصر باستان است قطعه دوم میلاد پیامبر گرامی اسلام و قطعه سوم رنسانس و انقلاب صنعتی و فکری اروپا و قطعه چهارم انقلاب اسلامی ایران است. انقلاب اسلامی در واقع نقطه اوج تمدن و تعالی تمدن های دیگر است به تعبیر دیگر تمدنی که انقلاب اسلامی در صدد تشکیل آن است از همه دستاوردها و تجربه­های مختلف بشریت از زمان ایران باستان مصر باستان گرفته تا تمدن اسلامی و تحولات تمدنی مغرب زمین استفاده می کند و جنبه­ های مثبت را استفاده کرده و از جنبه های منفی پرهیز می­ کند و این تمدن انشاله به قطعه پنجم تمدنی یعنی جامعه مهدوی و دولت حضرت بقیه الله الاعظم متصل خواهد شد.

آیت الله کعبی

خبرنامه صادق: کدام عناصر بنیادی و مولفه­ های راهبردی برای تمدن نوین اسلامی با محوریت انقلاب اسلامی ایران می­توان برشمرد؟

آیت الله کعبی: هر تمدن دارای پنج عنصر ریشه­ا ی و بنیادین است نخستین شاخصه و مولفه بنیادی تمدن فکر و اندیشه است. هر تمدن لازم است دارای اندیشه و فکر متعالی در عرصه­ های هستی شناسی، معرفت شناسی، انسان شناسی ­باشد و باید به گونه­ ای باشد که منجر به جهان بینی و ایدئولوژی امید بخش و سعادت آفرین شود.

انقلاب اسلامی با بهره گرفتن از قرآن و آموزه­های اسلام ناب محمدی و تعالیم اهل بیت علیهم السلام دارای این فکر و اندیشه متعالی است که لازم است این اندیشه متعالی با عنصر اجتهاد و اسلام شناسی دقیق روزآمد و پویا ساخت.

مولفه بنیادی بعدی تمدن رهبری است عنصر رهبری در ساخت تمدن به قدری حائز اهمیت است که تمدن بدون رهبری اتفاق نمی­افتد و بر اساس تعالیم اهل بیت پایه اصلی رشد و شکوفایی اسلام و اساس پیشرفت و حرکت به جلو وجود امامت و رهبری است و بلاشک مطابق روایات متعدد از اهل بیت و نظر فقها ولایت فقیه ادامه رهبری رسول الله و ائمه اطهار می­ باشد.

مولفه­ های بنیادی دیگر تمدن اسلامی وجود منابع انسانی است مسلما انقلاب اسلامی ایران از منابع انسانی پویای برخوردار است که متاسفانه فکر و اندیشه منحصر به فرد جوان ایرانی در دوران ستمشاهی در خواب و آشفتگی و ناامیدی فرورفت و هر کس که دارای اندیشه بالایی داشت به خارج از کشور مهاجرت می کرد. ولی با وقوع انقلاب اسلامی، فکر پویای جوان ایرانی به سمت تمدن سازی منطبق با حرکت انبیا سوق داده شد

و توفیقات و پیشرفت­ های متعددی علمی را نصیب انقلاب کرد که به کارآمدی و شکوفایی انقلاب اسلامی منجر شد که از جمله نشانه­ های این کارآمدی پدیده دانشمندان جوان اسلامی است. دانشمندان جوانی که نه تنها در فکر گرفتن مدرک و گذراندن درس ها نبودند بلکه با درهم آمیختن عقلانیت توام با علم و ایمان باعث آثار و برکات علمی فراوانی برای انقلاب شدند.

اما چهارمین مولفه بنیادی تمدن سازی، برخورداری از ملت بیدار و منسجم است. هنر انقلاب اسلامی و رهبری الهی حضرت امام خمینی این بود که ظرفیت عظیم مردمی را از حاشیه به متن آورد و با طراحی و اجرای سازوکارهای مختلف از جمله تشکیل بسیج ۲۰ میلیونی و انتخابات مردم را به صحنه آورد و برای دوام و تقویت انقلاب نیز لازم است این ظرفیت عظیم مردمی که قدرت زاست در صحنه بمانند و تحول آفرین باشند.

مولفه بنیادین نهایی در ساخت تمدن نوین اسلامی مبتنی بر ارزش­های انقلاب اسلامی، عنصر و مولفه مقاومت و پایداری است. جهت ساختن تمدن، شناسایی آسیب­ ها، صبر و بالابردن آستانه تحمل، اصلاح درون­زای اقتدار از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و چنان چه بر جامعه مسلمین خستگی، جهل، سکون، عجله و … حاکم شود اصلا چشم آنان به روی تمدن نوین اسلامی باز نخواهد شد.

 

خبرنامه صادق: نقش و وظیفه و تکلیف آحاد مردم به خصوص جوانان انقلابی جهت تحقق رسالت جهانی انقلاب اسلامی و تشکیل تمدن نوین اسلام چیست؟

آیت الله کعبی: در طی این ۳۶ سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران امدادهای غیبی الهی و رهبری حکیمانه مقام معظم رهبری و اخلاص و در صحنه بودن مردم در حوادث مختلف به گونه ای بوده است که زیرساخت پایه ای تمدن انسانی و اسلامی بر پایه آموزه­ های اهل بیت با ظرفیت جهانی ایجاد شده است و برای تحقق رسالت جهانی انقلاب اسلامی وظیفه ما این است که ساختارهای نظام را با توجه به ماموریت­های انقلاب اسلامی متحول ساخت و با پرهیز از هرگونه روزمرگی و با آینده نگری دقیق به افق های دور دست چشم نواخت.

البته باید این را هم تذکر داد از موانع تحقق تمدن اسلامی دشمنان بیرونی هستند که از کار نمی­ نشینند و دائما در فکر فریب، توطئه و خرابکاری هستند که برای غلبه بر این تهدیدات، شناخت دقیق دشمن و بصیرت بالا لازم است و در این باره مجاهده کرد و با تبدیل تهدیدات به فرصت­ها کرد و خطوط اول میدان کارزار در عرصه های مختلف فرهنگی علمی سیاسی و … را شناسایی کرد و در مرحله اول خط مقدم را حفظ کرد و در مرحله بعد خط شکنی نمود و این وظیفه خطیر و مجاهدت خستگی ناپذیر بر عهده جوانان انقلابی و حزب الهی است.

 

خبرنامه صادق: از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید متشکریم.